Spoločnosť Lego vznikla v Dánsku v roku 1932. V roku 2015 sa stala najväčšou hračkárskou firmou na svete, keď jej zisky prekonali firmu Mattel. Známy je jej areál Legoland, kde sú z kociek postavené repliky mnohých známych stavieb a vecí. Plne funkčné auto vo veľkosti 1 : 1 však vyrobili až teraz.

Základom sa stal model Bugatti Chiron v mierke 1 : 8, ktorý firma nedávno uviedla na trh vo svojej sérii Lego Technic. Dizajnér Aurelien Rouffiange a jeho tím sa začali zamýšľať nad tým, čo by mohlo byť ešte väčšou výzvou. Tak dospeli až k nápadu na pojazdné auto v reálnej veľkosti.

/data/MediaLibrary/articles/14053/buildforreal-1.jpgzdroj: Lego

Firma Lego stavia a navrhuje veľké modely vo svojej pobočke v českom Kladne. Tam vytvorili 16-členný tím dizajnérov, mechanických a elektrických odborníkov, ktorí dovedna strávili 13 438 hodín tým, že vymýšľali a skladali Bugatti Chiron kúsok po kúsku. Použili na to viac ako milión dielikov Lego Technic 339 rôznych druhov. Napríklad strieborno lemované logo Bugatti na prednej maske je zo 72 kociek.

Bez lepidla

Čo je zaujímavé, nepoužili ani kvapku lepidla. Z kociek je vytvorený aj interiér vrátane volantu, palubnej dosky, pedálov a sedadiel. Iba bezpečnostné pásy, podvozok a kolesá sú z bežného auta. Dokonca aj pohonný systém pochádza z bežne dostupných stavebníc. Dizajnéri spojili 2 304 elektrických motorčekov Lego Power Functions, 4 032 prevodových koliesok a 2 016 hriadeľov. Výsledkom je motor s celkovým výkonom 5,3 konskej sily. Funkčný je aj zadný spojler, jeho vysúvanie však nebude na zlepšovanie aerodynamiky a na zvyšovanie prítlačnej sily nutné. Maximálna rýchlosť Bugatti Chiron z kociek je totiž iba 29 km/h. Jeho hmotnosť je 1 500 kg.

/data/MediaLibrary/articles/14053/the-build.jpgzdroj: Lego

Aké by to však bolo, ak by takéto auto aj naozaj nevyskúšali. Stalo sa tak na okruhu v nemeckom Wolfsburgu, kde testovali aj prototyp skutočného Chirona. Za volant si sadol Andy Wallace, oficiálny testovací jazdec Bugatti a bývalý víťaz Le Mans.