Napriek tomu, že od začiatku vesmírneho projektu Richarda Bransona ubehlo už šestnásť rokov, cieľ súkromných letov do vesmíru je čoraz bližšie k realite.

Hoci firma Virgin Galactic prešla viacerými vzletmi a pádmi, nič ju doteraz nedostalo na kolená a vízia je stále skutočná a na dosah. 

Ešte ďalšie testy

Hoci sa medzičasom rozbehli aj iné vesmírne súkromné projekty podnikateľov Elona Muska či Jeffa Bezosa, je Virgin Galactic nateraz jediným projektom s jasným cieľom dostať ľudí aspoň na pomedzie našej planéty a vesmíru. 

Napriek tomu stále zostáva na stole otázka, čo bude nasledovať, keďže o letoch nebolo v poslednom období veľmi počuť a akcie spoločnosti začali dlhodobejšie klesať.

Prednedávnom to napravila prezentácia nového vesmírneho lietadla a zároveň rakety Imagine, ktorá má byť prototypom novej generácie týchto strojov. 

Ide o prvý stroj z modelového radu Spaceship III v Bransonovej kozmickej flotile. Už tretia generácia je kompletne kovovo lesklá, ale dizajnovo sa líši minimálne od svojich predchodcov. Rozdiel je, že tento povrch má lepšie odrážať teplo aj pri návrate na Zem, a nový typ je tiež lepšie prispôsobený na ľahšiu údržbu a vysokú frekvenciu letov.

Druhým plavidlom tretej generácie Spaceship, ktoré sa začne projektovať a stavať počas testovania Imagine, bude VSS Inspire. 

Kľúčové a podstatné však je, že práve tieto stroje majú byť tými, ktoré podľa Richarda Bransona umožnia dosiahnuť avizovaný míľnik uskutočniť 400 kozmických letov ročne a už čoskoro dostanú prvých pasažierov na hranicu Zeme, kde zažijú pocit vesmírneho bezváhového stavu a jedinečné pohľady na našu planétu. 

Hľadajú sa záujemcovia

Spoločnosť Virgin Galactic pritom ešte stále pokračuje v získavaní ďalšej klientely. Pri úspešných letoch bude potrebovať aj dostatočný dopyt záujemcov. Aktuálna situácia jej však nehrá veľmi do karát. Pritom ešte takto pred rokom znovu začala zbierať zálohy za budúce súkromné lety do vesmíru. Ani to vtedy nepresvedčilo investorov a akcie prepadli. 

Snažila sa tak udržať dynamiku komerčných služieb a záujem, a to na pozadí rastúcich strát projektu. Firmu Virgin Galactic založil Richard Branson ešte pred viac ako dekádou a odvtedy sa snažila dostať komerčné lety do vesmíru na klientsku úroveň. Kým vtedy za budúce letenky požadovala takmer štvrť milióna dolárov, minuloročná záloha bola len vo výške tisíc dolárov. Pritom zálohy majú byť vratné.

Firma dlhodobo argumentuje tým, že po letoch je údajne veľký dopyt, a preto budúce lety budú mať vyššiu cenovku než tie úvodné. Plán začať znova prijímať zálohy podčiarkuje snahu spoločnosti ukázať najmä Wall Streetu, že bohatých klientov jedinečnej atrakcie bude pribúdať. Cieľom je urobiť vesmírny turizmus skutočnosťou.

/data/MediaLibrary/articles/19253/rde5sczsfahjwwjmeasl5d-1200-80.jpgZdroj: Virgingalactic.com