Britská automobilka Aston Martin Lagonda sa snaží o znovuzrodenie legendárneho modelu DB5, ktorým jazdil James Bond vo filme Goldfinger. Triapolmiliónová limitovaná edícia najviac rozpoznateľného modelu filmového plátna by mala mať len 25 exemplárov. Skutoční fanúšikovia sa tak môžu za svoje peniaze tešiť z jedinečného auta, ktoré bude mať dokonca aj technologické výdobytky a hračky od Q.

Modifikácie špionáže spoločne vyvinie Chris Corbould, šéf špeciálnych efektov v ôsmich predchádzajúcich filmoch o Bondovi. Doteraz boli potvrdené napríklad rotujúce poznávacie značky. S určitosťou sa však dá predpovedať, že vyhadzovacie sedadlo nie je v plánoch.

Vozidlá budú produkované v anglickej dielni Aston Martin Works v Newport Pagnell. Podobne bola zrekonštruovaná aj verzia DB4 GT. Všetkých 25 staronových DB5 bude vo farbe strieborná Birch rovnako ako v originálnom filme. Mechanické špecifikácie budú tiež podobné ako v origináli, so „sympatickými úpravami, ktoré zabezpečia najvyššiu úroveň kvality a spoľahlivosti“, tvrdí Aston Martin.

/data/MediaLibrary/articles/13948/db.jpgzdroj: Aston Martin

Prvé autá sa k zákazníkom dostanú v roku 2020, ale nebudú povolené na klasické cesty. „Vlastniť Aston Martin bolo dlho snom fanúšikov Jamesa Bonda, ale vlastniť Silver Birch DB5 kompletne s techno hračkami a postavený podľa najvyšších štandardov v tej istej továrni ako pôvodné autá Jamese Bonda? To je určite najkrajšia predstava zberateľov,“ povedal prezident Aston Martin a výkonný riaditeľ Andy Palmer.

Originálny model 1964 DB5, ktorý sa objavil vo filme Goldfinger a Thunderball – kompletne so zbraňami vystupujúcimi zo zadných svetiel, s otáčajúcimi sa značkami a s odnímateľnou strechou – predali za 4,6 milióna dolárov na aukcii v Londýne v roku 2010. Ďalší originál DB5 z roku 1965, uvedený vo filme Goldeneye, v júli predali v aukcii za 2,5 milióna dolárov, bez „zbraní“ a bez technologických hračiek.

Model DB5 sa od svojho prvého predstavenia v Goldfingerovi objavil už šesťkrát vrátane filmov Tomorrow Never Dies (1997), Casino Royale (2006) a Skyfall (2012). Správy o znovuzrodení špeciálnej edície prichádzajú v čase, keď luxusná automobilka zvažuje vstup na burzu v Londýne.