Akciové trhy

Minulý týždeň bol ovplyvnený sviatkom vďakyvzdania a polovičným piatkovým obchodovaním v USA, čo výrazne ovplyvnilo likviditu a aktivitu aj na ostatných trhoch. Dovtedajšia nervozita na trhu poháňaná obavami z rýchlejšej redukcie monetárnej akomodácie Fedom a rýchlo sa šíriaceho koronavírusu v Eurozóne sa vyeskalovala na záver týždňa, keď sa Black Friday zmenil na krvavý kúpeľ.  Trhy totiž vystrašil nový variant koronavírusu z Južnej Afriky, ktorý má mimoriadny počet mutácií, a tak by mohol byť agresívnejší než predchádzajúce varianty, čím by mohol spustiť novú vlnu pandémie a karanténnych opatrení. Akcie na oboch brehoch Atlantiku tak zastavili rotáciu z rastových do hodnotových titulov a hromadne sa začali vypredávať, najrýchlejším tempom od februára tohto roka. Celkovo americký blue chips index Dow Jones opísal dve percentá, širší index S&P 500 poklesol o 2,2 percenta a technologický Nasdaq Composite stratil až 3,5 percenta. Ešte horšia situácia bola v Európe, kde paneurópsky index STOXX Europe 600 stratil 4,5 percenta a nemecký DAX až 5,6 percenta. Z regiónu na tom boli britské akcie, ktorých index FTSE 100 poklesol „len“ o 2,5 percenta. Nedarilo sa ani rozvíjajúcim trhom, keď svetový index MSCI Emerging World poklesol zhruba o 3,6 percenta. 

Dlhopisové trhy

Plnotučná panika v dôsledku nového typu koronavírusu náhle zastavila predchádzajúci rast výnosov na bezpečných štátnych dlhopisoch, ktoré otočili v piatok svoje smerovanie o 180 stupňov a americké krivky zaznamenali najväčší denný prepad od marca 2020. Celkovo 10-ročný americký výnos poklesol za celý týždeň o sedem bázických bodov a vrátil sa pod 1,5 percenta. V tomto smere eurozóna značne zaostávala a krivky sa dokázali udržať v miernom pluse. Nemecký 10-ročný benchmark sa držal tesne pod -0,3 percenta. 

Komoditné trhy

Pod prvotným tlakom rastúcich výnosov a silného dolára zlato ustúpilo pod 1 800-dolárovú hranicu a zaznamenalo najhorší týždeň za ostatných päť mesiacov, keď ho nestihla zachrániť ani piatková hystéria na trhu. Celkovo žltý kov stratil 2,3 percenta a uzatváral na 1 802 dolároch. Ropa sa v prvej polovici týždňa vrátila na víťaznú vlnu, keď sa síce potvrdili špekulácie a USA a s nimi kooperujúce krajiny uvoľnili svoje strategické rezervy, no 50-miliónový objem barelov z amerických zásob je trhom vnímaný ako nedostatočný v kontexte hrozby, že kartel OPEC+, ktorý doteraz ignoroval výzvy na zvýšenie svojej produkcie, ešte viac utiahne svoje ropné kohútiky a na trhu tak pretrvá previs dopytu nad ponukou. Piatkovému výpredaju na trhu sa však nevyhla ani ropa, ktorá zaznamenala až dvojciferné straty. Americká ľahká ropa za celý týždeň odpísala až 10,45 percenta a usadila sa pod 70-dolárovou hranicou, na 68 dolároch za barel. Severomorská ropa Brent poklesla o 7,8 percenta na 72,7 dolára za barel.

Devízové trhy

Jastrabie vyhliadky z Fedu, keď zverejnenie zápisnice z posledného zasadnutia menového výboru naznačilo ochotu centrálnych bankárov v prípade pretrvávajúcej vysokej inflácie rýchlejšie uťahovať kvantitatívne uvoľňovanie a zvyšovať úrokové sadzby a ktorému aj naďalej bude šéfovať Jerome Powell, predlžovali sprvu zisky dolára na úkor eura, ktoré sa pohybuje na 16-mesačných minimách, na hranici 113 centov. Posilňovanie dolára sa zastavilo paradoxne až v závere týždňa, keď investori hľadali útočisko v bezpečných menách ako japonský jen a švajčiarsky frank, pričom sa začali množiť špekulácie, či Fed namiesto zrýchľovania, naopak, nespomalí tapering.