Paradoxne, tieto publikácie bývajú v našich kníhkupectvách umiestnené v „pyramídach“ s motivačnou literatúrou, s ktorou majú málo spoločného. Hlavným predstaviteľom tohto žánru „ľahkých“ ekonomických kníh je britký, a ako vravia kritici, nie vždy exaktný a riešenia poskytujúci Malcolm Gladwell, ale o ňom budeme písať niekedy nabudúce. Z domácich autorov je asi najznámejší Lukáš Kovanda (Prečo je vzduch zadarmo a panenstvo drahé).

Freakonomics

Slovenské vydanie bestselleru Freakonomics

Slovenské vydanie
bestselleru Freakonomics

V našej recenzii sa však budeme zaoberať inou slávnou dvojicou na tomto literárnom „bojovom“ poli. Steven D. Levitt je neortodoxný ekonóm a Stephen J. Dubner úspešný novinár. Spolu vytvorili ideálnu dvojicu na napísanie knižného bestselleru. Stevena Levitta zaujímajú pre jeho kolegov ekonómov trochu nezvyčajné témy. V spleti štatistických údajov nachádza pozoruhodné súvislosti, jeho články vyvolávajú nadšenie a pútajú pozornosť akademickej obce.

Prvé a najznámejšie dielo autorskej dvojice sa volá Freakonomics. Ak by som chcel nájsť vhodný preklad, ktorý by vystihol názov, použil by som spojenie „bizarná ekonomika“. Tieto dve slová najlepšia vyjadrujú charakter a obsah knihy. Na celom svete sa jej predalo viac ako 4 milióny kusov. Od čitateľa sa očakáva zmysel pre humor a akceptácia malého preháňania. Ak ste skôr typ melancholického mroža, tak po knihe nesiahajte.

Bystrý čitateľ bude neustále konfrontovaný s odvážnymi až kontroverznými teóriami. V texte sa však nevyskytujú žiadne grafy, dlhé štatistické tabuľky a matematické výpočty.

Kniha sa zaoberá ekonomikou „každodenného“ života. Freakonomics rozoberá jednotlivé procesy, ktoré v civilizácii prebiehajú. Vybrali si naozaj bizarné ekonomické témy: Podvádzanie zápasníkov sumo a učiteľov, prečo žijú drogoví díleri u svojich rodičov, príčiny zániku Ku Klux Klanu, nebezpečné bazény a zníženia kriminality v USA a ďalšie.

Efekt motýlích krídiel

Steven D. Levitt Stephen J. Dubner
Steven D. Levitt Stephen J. Dubner

Napriek tomu, že sa nás český ekonóm Tomáš Sedláček (Ekonomie dobra a zla) snaží presvedčiť o opaku, skôr platí: Kým morálka popisuje, ako by svet mal vyzerať, ekonómia popisuje svet, aký je.“ Nepomôžeme si, ale svet je už raz taký. Tento princíp vystihuje aj kniha Freakonomics.

 

Prácu ocenia hlavne priaznivci tzv. efektu motýlích krídiel (veľký obrat až zlom vo vývoji systému či spoločnosti pri minimálnych zmenách začiatočných podmienok). Autori sa snažia nájsť tieto „motýlie krídla“. Práve v tomto momente nie vždy súhlasím s ich koreláciou jednotlivých javov, napríklad nie som si úplne istý, či sa na znížení kriminality v USA výrazne podieľalo povolenie interrupcií atď.

Dnešná ekonómia podľa môjho názoru nie je až taká exaktná veda, aby mohla popísať svet. Zaoberá sa totiž iracionálnymi ľudskými bytosťami, ktorých výsledné rozhodnutia sa nie vždy dajú predpokladať, ako si myslia autori. Napriek tomu, že Levitt a Dubner majú skôr opačný názor ako ja, nemôžem povedať, že by ma nezaujali. Skôr naopak.

Autori v niektorých teóriách narúšajú koncepciu spomínaného Malcolma Gladwella, preto tí čitatelia, čo poznajú aj jeho práce, budú svedkami zaujímavého stretu ostrovtipu.

Freakonomics má aj úspešné a o čosi uletenejšie pokračovanie Superfreakonomics s takisto nevšednými témami. Ak by to niekomu nestačilo, autori pravidelne aktualizujú svoj blog so svojimi názormi a teóriami.

Levitt, S. D. – Dubner, S. J.: Freakonomics. Bratislava/Inaque/Premedia 2013, 314 strán, mäkká väzba. ISBN: 978-80-970661-1-6.

Knihu na recenziu poskytla: Adkabooks. Poďakovanie: S. J. Dubner. Foto: Premedia, freakonomics.com