Bezos bude po novom šéfovať rade riaditeľov. To, že sa nebude musieť venovať každodenným manažérskym rozhodnutiam pri riadení chodu firmy, mu dá „čas a energiu“, aby sa mohol sústrediť na iné spoločnosti a nadácie z jeho portfólia. „Byť výkonným riaditeľom Amazonu je veľká zodpovednosť a je to časovo náročné. Keď máte takúto zodpovednosť, je ťažké sústrediť sa na hocičo iné,“ napísal v utorok večer v liste zamestnancom. „Ako šéf rady riaditeľov budem naďalej zapojený do dôležitých iniciatív Amazonu, no budem mať čas a energiu, ktoré potrebujem na to, aby som sa mohol sústrediť na Day 1 Fund, Bezos Earth Fund, Blue Origin, The Washington Post a moje ďalšie záľuby. Nikdy som nemal viac energie a toto neznamená, že odchádzam do dôchodku. Mám super očakávania, čo sa týka dosahu, ktorý tieto organizácie môžu mať,“ dodal Bezos.

Druhý najbohatší na svete

Americký miliardár má 57 rokov a Amazon viedol od roku 1994, keď ho založil v garáži ako online kníhkupectvo. Spoločnosť má teraz 1,3 milióna zamestnancov po celom svete a venuje sa dodávkam prakticky akéhokoľvek tovaru, streamovacím a cloudovým službám i reklame. Počas pandémie, keď stúpol záujem o online nakupovanie, začali jej tržby raketovo rásť. Za minulý rok stúpla hodnota akcií Amazonu o 85 percent. Jeff Bezos sa vďaka tomu na dlhšie obdobie stal najbohatším človekom na svete. Až začiatkom tohto roka ho predbehol Elon Musk, zakladateľ Tesly a SpaceX. Podľa aktuálneho indexu Bloomberg má Elon Musk majetok v hodnote 208 miliárd dolárov, kým Bezos je na druhom mieste s hodnotou majetku 197 miliárd dolárov.

Nástupcom Bezosa vo funkcii výkonného riaditeľa sa stane 53-ročný Andy Jassy, ktorý je momentálne výkonným riaditeľom Amazon Web Services. Podľa zahraničných médií má medzi zamestnancami dobrú povesť, má ľudský a skromný prístup. Neznesie však, ak niekto nerobí svoju prácu na maximum, a nemá problém prijímať rázne rozhodnutia.