Šéf technologického a retailového gigantu Amazon údajne kupuje na Manhattane tri byty v projekte na 212 Fifth Ave. Ako uviedol Wall Street Journal, s celkovou hodnotou približne 80 miliónov dolárov ide o aktuálny rekord v metropole. Po prepojení by apartmány mali spoločnú obytnú plochu až 1 600 štvorcových metrov.

Napriek tomu, že v ostatnom období Jeff Bezos nie je jediným kupcom zo sveta podobných transakcií, ani tento obchod nenaznačuje, že by metropola zažívala rozmach trhu s luxusnými nehnuteľnosťami. Naopak, podľa niektorých odborníkov ide skôr o hľadanie výhodnejších obchodov, ktoré môžu priniesť zhodnotenie do ďalších rokov.

/data/MediaLibrary/articles/15436/1x-1-1-.jpgzdroj: Forbes

„Jediné, čo možno z tejto transakcie vyčítať, je, že najbohatší človek na svete chcel kúpiť to, čo kúpil,“ uviedla Donna Olshanová z realitnej spoločnosti Olshan Realty. „Ak ste superbohatý, so zmyslom pre kultúru a radi cestujete, musíte mať aj podobné miesto v New Yorku,“ dodala. Odkazovala na fakt, že nedávno v New Yorku iný miliardár Ken Griffin realizoval obchod za rekordných 238 miliónov dolárov, pravdepodobne rovnako s investičným zámerom.

Nateraz sa k obchodu nevyjadril nik zo strany brokera, ktorým bola Sotheby’s International Realty, a ani spoločnosti Amazon. Dvadsaťštyriposchodová budova blízko parku Madison Square bola postavená už v roku 1912 a len nedávno v roku 2016 ju prestavali na apartmánovú budovu s typických industriálnym štýlom. Amazon pritom vlani naznačil, že uvažuje o presune svojej centrály do neďalekého Queensu, ale podľa nedávnych informácií od tohto plánu a od zmluvy odstúpil pre nevôľu lokálnych politikov.

/data/MediaLibrary/articles/15436/1x-1.jpgzdroj: Bahadiringrealty.com

Mnohí brokeri však naznačujú, že investícia Bezosa do centra New Yorku stále môže byť potvrdením, že Amazon chce byť viac prítomný v tejto metropole aj bez svojej centrály. Malo by to logiku, najmä keď Google skupuje v tejto oblasti mnohé nehnuteľnosti a rovnako loví talenty v metropole. Majetok Jeffa Bezosa sa aktuálne odhaduje na 108,3 miliardy dolárov, ako uvádza rebríček Bloomberg Billionaires Index.