Prestížna britská automobilka Aston Martin sa opäť púšťa do realitného dizajnu. Najnovšie sa venovala návrhu domu, ktorý by vďaka moderným technológiám, ponuke vyžitia priamo v dome a umiestneniu mimo zastavaného mesta mohol byť aj vhodným miestom pre zvládnutie pandémie a karantény. Pre naplnenie dlhých dní v izolácii totiž umožní napríklad aj pohľad na vozidlo vo vlastnom showroome priamo v dome.

Majitelia týchto luxusných športiakov by podľa značky mali mať aj zodpovedajúce bývanie v podobnom štýle. Teraz si záujemcovia o nové moderné bývanie túto predstavu môžu splniť, hoci budú vlastniť iné vozidlo, než len „Astona“.

Automobilka sa tentoraz spojila s architektonickým štúdiom S3 Architectures, ktoré navrhlo podobu luxusnej rezidencie v americkom štáte New York v blízkosti Manhattanu. Prvotná vila s rozlohou takmer 600 štvorcových metrov bude v predaji za viac ako sedem miliónov dolárov a stavať ju začnú už začiatkom budúceho roka. Residencia Sylvan Rock je výnimočná tým, že ide o prvú súkromnú nehnuteľnosť, na ktorej sa automobilka podieľala.

Útočisko pred pandémiou

Návrh počíta s minimalistickým dizajnom v kombinácii s čiernym drevom a veľkými otvorenými plochami. Veľké sklenené výplne a silueta stavby s čiernou kovovou strechou majú zabezpečiť dostatok komfortu, ako aj pocit priestrannosti. Zároveň má byť dom akýmsi útočiskom aj počas pandémie a čo najviac zapadnúť do okolitého prostredia.

Dizajn, ktorý je pre značku Aston Martin taký príznačný, je najlepšie viditeľný v interiéri, kde dominuje najmä drevo, koža a kovy. Samozrejmosťou je sauna či wellness, dokonca aj bazén. A takémuto dizajnu má zodpovedať aj vozidlo v garáži. Tú by ste tu však hľadali zbytočne, keďže dizajnéri počítali s tým, že na svoj športiak sa majiteľ chce pozerať priamo v dome. Garáž sa tu tak mení viac na galériu.

Značka Aston Martin sa už v minulosti profilovala okrem vozidiel aj ako dizajnová značka. V jej portfóliu je preto viacero rozbehnutých projektov, ktoré mali diverzifikovať core biznis nadnárodnej skupiny. Dokonca sa pustila aj do developmentu, keď iniciovala výstavbu nového mrakodrapu v Miami. Jeho kapacita bude najmenej 400 ľudí a každý z nich zaplatí takmer 10 miliónov dolárov. Projekt ráta so 66-poschodovým vežiakom.

Aj v tomto prípade má byť dizajn zladený s dizajnom vozidiel značky Aston Martin. Projekt Aston Martin Residences má nadväzovať na niekdajšie skúsenosti návrhárov značky s jachtami. Pripomína vysokú lodnú plachtu, akoby vyrastajúcu priamo z vody. Súčasťou budovy budú dve privátne lobby, dvojposchodové fitnescentrum s kúpeľmi, kino, britský klub a prístav, kde môžu zakotviť aj veľké jachty.

Vo veži bude sedem penthousov a jeden veľký dvojitý penthouse, každý s vlastným bazénom. Okrem nich tam bude takmer 400 bytov. Britská BBC špekuluje, že v čase plánovaného otvorenia v roku 2021 sa ceny bytu v tejto veži budú blížiť k hranici 10 miliónov dolárov.

Potrebovali investora

Automobilka sa však v oblasti produkcie vozidiel dlhodobo trápi s nepriaznivým vývojom na trhu a evidovala zlé hospodárske výsledky. Aj preto bola nedávno nútená hľadať hlavného akcionára a investora.

Astonu sa však podarilo dosiahnuť dohodu o predaji menšinového podielu v spoločnosti s novým spolumajiteľom. Stal sa ním miliardár pôsobiaci aj v pretekoch Formula 1 Lawrence Stroll. Ako uviedla spoločnosť, konzorcium, ktoré vedie Stroll, zaplatilo za 16,7-percentný podiel necelých 240 miliónov dolárov, pričom ďalšia emisia zvýši transakciu o 318 miliónov libier.

Tento krok podľa predstaviteľov Astonu mal okamžite zlepšiť likviditu a znížiť dlh. „Táto transakcia nasleduje po sklamaní z výkonnosti firmy v roku 2019,“ uviedla automobilka. Stroll sa pripojí k predstavenstvu spoločnosti Aston Martin ako výkonný predseda a nahradí Penny Hughesovú, ktorá odstúpi.

Lawrence Stroll je kanadský investor, ktorý vlastní pretekársky tím Formuly 1 a získal podporu vedenia spoločnosti Aston Martin po tom, čo sa konkurenčný záujemca Geely vzdal myšlienky investovať do výrobcu športových automobilov. Prioritou spolumajiteľov je naďalej vývoj a výroba prvého SUV modelu značky, ktorý má automobilke zabezpečiť ziskovosť a vyšší predaj.

Šesťdesiatročný miliardár Lawrence Stroll pôsobí v automobilovej brandži už dlhší čas a prinesie výrobcovi niekoľko výhod. „Prináša so sebou skúsenosti a prístup do svojho tímu Formuly jeden,“ uvádzajú predstavitelia spoločnosti.

/data/MediaLibrary/articles/18323/4.jpgZdroj: Aston Martin / S3 Architecture

/data/MediaLibrary/articles/18323/5.jpgZdroj: Aston Martin / S3 Architecture

/data/MediaLibrary/articles/18323/1.jpgZdroj: Aston Martin / S3 Architecture

/data/MediaLibrary/articles/18323/2.jpgZdroj: Aston Martin / S3 Architecture

/data/MediaLibrary/articles/18323/3.jpgZdroj: Aston Martin / S3 Architecture