Ide o mesto v meste Neom, nový model pre budúcnosť mestských spoločností zameraný na zabezpečenie rovnováhy s prírodou.

Stosedemdesiatkilometrový pás hyper-prepojených komunít ráta s revolučnými riešeniami života v púšti a na jej okraji. Mesto navrhnuté bez automobilov alebo ciest a v súlade s prírodou. Tak má vyzerať projekt The Line, ktorý je novou prioritou saudskoarabského korunného princa a ktorý má ambíciu vytvárať nové spoločenstvá poháňané najnovšími technológiami pre zlepšovanie životov ich obyvateľov.

Prečo by sme mali obetovať prírodu pre development?“ uviedol na začiatok prezentácie princ. A dodal, že vinou znečistenia zomiera na svete priveľa ľudí.

Tento projekt je preto súčasťou plánu mesta Neom a plánu kráľovstva s názvom Vision 2030, ambiciózneho programu zameraného na diverzifikáciu saudskoarabského hospodárstva.

Nový projekt má vygenerovať okolo 380-tisíc pracovných príležitostí a do roku 2030 priniesť do tamojšej ekonomiky zhruba 48 miliárd dolárov.

Celkom odlišná vízia mesta

Nová vízia Arabov je veľkou ambíciou. Chcú totiž kompletne pretransformovať koncept konvenčného mesta na futuristický. Mesto s miliónom obyvateľov a dĺžkou 170 km bude chrániť 95 percent prírody v rámci projektu Neom, a to nulovými emisiami, bez prítomnosti ciest, vozidiel a s pomocou ekologických zdrojov energie.

Počas histórie boli mestá budované na ochranu svojich občanov. Po priemyselnej revolúcii mestá uprednostňovali stroje, autá a továrne pred ľuďmi. V mestách, ktoré sa považujú za najvyspelejšie na svete, trávia ľudia roky svojho života dochádzaním. Do roku 2050 sa čas dochádzania zdvojnásobí. A preto sa do roku 2050 bude musieť miliarda ľudí presťahovať pre zvyšujúce sa emisie CO2 a hladinu mora. Je čas to zmeniť,“ uviedol princ.

Ako to má fungovať? „Pred tromi rokmi saudskoarabský korunný princ predstavil počiatočnú víziu Neomu. Pracovali sme viac ako dva roky, aby sme tento sen a víziu zmenili na súbor strategických realistických plánov,“ tvrdí Nadhmi Al-Nasr, výkonný šéf projektu Neom.

Dodáva, že The Line bol navrhnutý tak, aby predefinoval koncepciu mestského rozvoja a namiesto cestnej infraštruktúry postavil ľudí do centra pozornosti – ako prvý projekt za posledných 150 rokov.

Namiesto normálneho dochádzania do mesta bude využívať nové formy ultrarýchlej prepravy a autonómnej mobility navrhnuté tak, aby skrátili čas cesty a uľahčili obyvateľom sústredenie na svoje zdravie. Očakáva sa, že najdlhšia cesta cez komunity nebude trvať dlhšie ako 20 minút.

/data/MediaLibrary/articles/18746/neom.jpg

Preinvestujú stovky miliárd

Výstavba tohto nového projektu sa má rozbehnúť v prvom štvrťroku tohto roka v rámci prebiehajúcich vývojových prác v Neome. Hoci bližšie informácie ešte len budú prichádzať, plány sú enormné.

O obrom projekte Neom korunný princ ešte v roku 2017 vyhlásil, že mesto dosiahne pozíciu, aby sa z neho stalo technologicky vyspelé mesto novej generácie a globálne centrum pre inovácie, obchod a kreativitu. Prvé tri znaky názvu projektu, NEO, sú odvodené z latinského slova nový, zatiaľ čo posledný znak, M, je skratkou arabského slova Mostaqbal, čo znamená budúcnosť.

Projekt je jedným z megaprojektov Saudskej Arábie, ďalším je napríklad projekt rozvoja oblasti Červeného mora, ktorý je zameraný na podporu cestovného ruchu v kráľovstve. Cieľom je transformácia ekonomiky krajiny s ohľadom na obdobie po ére ropy v krajine.

Novodobé mesto sa bude nachádzať v severozápadnej provincii Tabuk a bude sa rozprestierať od egyptských po jordánske hranice. Tým sa Neom stane prvou súkromnou zónou, ktorá bude súčasne v troch krajinách.

Na dokončenie projektu sa alokovalo viac ako 500 miliárd dolárov z Kráľovského fondu verejných investícií, jedného z najväčších štátnych investičných fondov na svete.

/data/MediaLibrary/articles/18746/profimedia-0583324079.jpg