Možno by málokto tušil, že kedysi startup s logom nahryznutého jablka jedného dňa dosiahne trhovú hodnotu jedného bilióna dolárov.

Aby sa tak aktuálne stalo, potrebuje dnes spoločnosť Apple zdvihnúť ceny svojich akcií už len o niekoľko dolárov. Počas šiestich posledných obchodných dní zvýšila hodnotu akcií na cenu takmer 190 dolárov a tým aj trhovú kapitalizáciu na 920,8 miliardy dolárov. Ak chce prekročiť magickú hranicu jedného bilióna dolárov, musí sa obchodovať na úrovni 203,48 dolára, čo je o 8,6 percenta viac ako v súčasnosti.

Najnovšie sa Applu podarilo zvýšiť cenu akcií minulý týždeň, keď ceny akcií pokračovali v raste aj po vyjadreniach investora Warrena Buffetta, ktorý odkúpil ďalších 75 miliónov akcií spoločnosti.

Rast k tejto méte zrejme ešte nejaký čas potrvá, hoci nie je jedinou firmou na tomto schodíku. Najväčšími americkými konkurentmi sú spoločnosti Amazon či Google. Amazon má k dosiahnutiu viac ako dvestodvadsať miliárd dolárov. Microsoft a Alphabet, majiteľ spoločnosti Google, majú hodnotu firiem na úrovni 750 miliárd dolárov.

Spoločnosť Apple ešte v roku 2012 mala len zhruba polovičnú hodnotu. Trvalo teda vyše šesť rokov, kým sa stala spoločnosťou s hodnotou blížiacou sa k jednému biliónu dolárov, čo je viac ako HDP Holandska alebo Malajzie. Aktuálne sa firme darí vďaka predaju najmä v Číne a v Japonsku, kde predaj dramaticky rástol.