Akciové trhy

Americké akcie majú za sebou najlepší týždeň za ostatných sedem rokov, keďže viaceré vyjadrenia vysokých amerických predstaviteľov vrátane prezidenta Donalda Trumpa pred víkendovým samitom G20 naznačovali, že by sa po stretnutí Trumpa s čínskym prezidentom Xi Jinpingom mohlo uvoľniť napätie medzi Washingtonom a Pekingom ohľadne obchodného sporu. Vzpruhou pre akcie bol aj holubičo vnímaný prejav šéfa Fedu Jeromeho Powella, ktorý povedal, že úrokové sadzby sú tesne pod neutrálnou úrovňou, čo bola zmena jeho slovníka oproti októbrovému vyjadreniu. Vtedy konštatoval, že sú ďaleko od neutrálnej úrovne. Európa takisto rástla, no pripísala si striedmejší zisk jednak pre otázniky okolo brexitu či talianskej rozpočtovej otázky, jednak pre pretrvávajúce presvedčenie o pomalosti rastu jej ekonomiky. Na týždennej báze si široký americký index S & P 500 pripísal 4,9-percentný rast, technologický index Nasdaq Composite 5,6-percentný rast, pričom paneurópsky index STOXX 600 rástol o 1,0 percenta a index rozvíjajúcich sa krajín sa posunul nahor o 2,6 percenta.

Dlhopisové trhy

Napriek pozitívnej nálade na trhoch výnosy dlhopisov klesali. Stál za tým holubičí slovník viacerých predstaviteľov Fedu na čele s jej šéfom Jeromem Powellom, ktorý naznačuje, že cyklus zvyšovania sadzieb by mohol byť na konci, respektíve že by sa mohol výrazne spomaliť pri očakávaní spomalenia rastu americkej ekonomiky. Plusom pre ceny dlhopisov bolo aj zverejnenie ďalších skôr zmiešaných makrodát, v prípade Európy najmä slabých rýchlych odhadov nálady podľa PMI za november, ktoré hovorili o ďalšej strate momenta ekonomického rastu. Desaťročný americký výnos tak klesol tesne pod 3,0 percenta o päť bázických bodov, pričom nemecká „desiatka“ klesla až k 0,3 percenta. Výrazne poklesli talianske rizikové prirážky, keď sa zdá, že vláda napokon, najmä pod tlakom trhov, ustúpi Bruselu ohľadne rozpočtu na budúci rok a prepracuje ho s cieľom znížiť schodok. Desaťročný taliansky výnos klesol o 20 bázických bodov na 3,21 percenta. Celkovo nastala aj určitá kompresia rizikových prirážok podnikových dlhopisov v neinvestičnom pásme pri vyššej ochote podstupovať riziko.

Komoditné trhy

Zlato väčšinou reflektovalo silu dolára a celkovo sa minulý týždeň konsolidovalo s minimálnymi pohybmi tesne nad 1220-dolárovou métou. Ropa po masívnom poklese z minulých týždňov stagnovala a čakala na signály toho, či sa OPEC a s ním spolupracujúce krajiny dohodnú na obmedzení ťažby počas samitu tento týždeň. Volatilitu a pokles jej cien vyvolali poznámky ruského prezidenta Vladimira Putina o tom, že je spokojný s aktuálnymi cenami okolo 60 dolárov, čo spôsobilo okamžitý pád ceny. V závere týždňa však nastal odraz, keď ruský minister pre energetiku Alexander Novak povedal, že je vysoko pravdepodobné, že sa s OPEC dohodnú na spolupráci. Na týždennej báze Brent končil na 58,7 dolára a WTI na 50,9 dolára.

Devízové trhy

Vzájomný výmenný kurz eura voči doláru počas minulého týždňa ovplyvňovali najmä sentiment a zmena očakávaní okolo obchodnej vojny a slovník Fedu. V prvej polovici týždňa bolo euro pod tlakom pod 113 dolárovými centmi, keď sa objavovali správy, že Washington by chcel zaviesť dovozné clá na európske automobily a nálada v Nemecku podľa IFO za november poklesla viac, ako čakal trh. V stredu však nastal veľký obrat a kurz vystrelil až nad 114 centov v reakcii na vystúpenie šéfa Fedu Jaya Powella a na poznámky o tom, že úrokové sadzby sú blízko širokého odhadu neutrálnej úrovne. Zisk si však euro neudržalo, keďže rástla nervozita pred víkendovým samitom G20. Kurz eura voči doláru tak týždeň ukončil s miernym poklesom o 0,2 percenta na 113,2 dolárového centa.