Akciové trhy

Americké akciové trhy sa v minulom týždni posunuli na nové historické maximá a darilo sa aj zvyšku akciového sveta. Stáli za tým dva hlavné faktory. Prvým bola dohoda amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho čínskeho náprotivka Si Ťin-pchinga na samite G20 o prímerí na poli obchodnej vojny, teda o nezavádzaní dodatočných protekcionistických opatrení, a návrat k rokovaniam oboch strán o nastavení obchodných vzťahov. Druhým bol rast očakávaní, že centrálne banky opätovne uvoľnia menovú politiku pod tlakom spomaľovania rastu svetovej ekonomiky. Najsledovanejší akciový index na svete, americký S & P 500 sa tak priblížil na štyri body k magickej méte tritisíc bodov a za týždeň si pripísal 1,7-percentný zisk, paneurópsky index STOXX 600 rástol o 1,4 percenta, čínsky Shanghai Composite si polepšil o 1,1 percenta a index rozvíjajúcich sa trhov MSCI Emerging World doručil minulý týždeň 0,5-percentnú návratnosť.

Dlhopisové trhy

Prílev ďalších slabých makrodát, ktoré potvrdzovali spomaľovanie americkej aj európskej ekonomiky a podnecovali rast pravdepodobnosti, že centrálne banky zakročia a znížia sadzby, viedli k poklesu výnosových kriviek štátnych dlhopisov. Desaťročný americký výnos sa miestami obchodoval hlbšie pod dvoma percentami na najnižšej úrovni od jesene 2016. Desaťročný „Nemec“ sa dokonca dostal na -0,4 percenta na nové historické minimum. Pomohla mu k tomu aj nominácia šéfky Medzinárodného menového fondu Christine Lagardeovej do čela ECB. Francúzka je totiž vnímaná ako pragmatická holubica, ktorá nebude mať problém viac stimulovať eurozónu. Až v samotnom závere týždňa sa výnosy odrazili po zverejnení výrazne lepšieho ako očakávaného júnového nonfarm payrolls reportu z amerického trhu práce. Ochota podstupovať riziko sa pretavila do kompresie výnosov podnikových dlhopisov.

Komoditné trhy

Pád dlhopisových výnosov bol vodou na mlyn zlatu, ktoré sa udomácnilo nad 1400-dolárovou hranicou na šesťročných maximách. Ropa WTI sa vrátila pod 60-dolárovú hranicu a stratila vyše 1,5 percenta napriek tomu, že sa kartel OPEC a s ním spolupracujúce krajiny na čele s Ruskom dohodli o predĺžení limitov ťažby komodity až do začiatku budúceho roka. Prevážili totiž obavy zo spomaľovania rastu svetovej ekonomiky a z dopytu po surovine. Mínusom bol aj menší ako očakávaný pokles komerčných zásob ropy v USA za ostatný reportovací týždeň.

Devízové trhy

Euro zoslablo voči doláru o 1,3 percenta až pod hranicu 112,5 dolárového centa, keďže zelená bankovka profitovala z prímeria medzi Washingtonom a Pekingom vo veci obchodnej vojny, z rastu pravdepodobnosti, že nová metla na čele ECB Christine Lagardová nebude váhať výrazne uvoľniť menovú politiku, a napokon aj z piatkového silného prírastku pracovných miest v americkej ekonomike podľa júnového nonfarm payrolls reportu. Naopak, makrodáta z eurozóny sú naďalej nepresvedčivé a najmä výrobný sektor v Nemecku naznačuje prehlbujúcu sa slabosť.