Akciové trhy

Väčšina hlavných svetových akciových búrz minulý týždeň rástla, keďže ich podporovalo zverejnenie série agregátne lepších ako očakávaných makrodát, ktoré naznačujú ďalšiu akceleráciu svetovej ekonomiky, ako aj silnej korporátnej výsledkovej sezóny za predchádzajúci kvartál. Americké akcie sa posunuli na nové historické maximá, keď široký index S & P 500 rástol o 2,2 percenta pri raste bluechipsového indexu Dow Jones o 2,1 percenta a pri 2,3-percentnom zisku technologického indexu Nasdaq Composite. Európske akcie stagnovali napriek posilneniu eura na vyše trojročné maximá voči doláru, čo dokumentuje len zlepšovanie ekonomickej aktivity v Európe, kde tempo rastu eurozóny už druhý rok prekonáva to americké. Bluechipsový index Euro Stoxx 50 klesol o 0,1 percenta pri poklese nemeckého indexu DAX 30 o 0,7 percenta a raste francúzskeho indexu CAC 40 o 0,1 percenta.

Dlhopisové trhy 

Výnosy dlhopisov eurozóny sa posunuli nahor, k čomu ich tlačí odraz ekonomickej aktivity; naznačil to aj posun predstihových ukazovateľov mapujúcich náladu v ekonomike PMI composite na nové historické maximá podľa rýchleho januárového odhadu. Navyše pozitívny výhľad na ekonomický rast mal aj prezident ECB Mario Draghi na tlačovej konferencii po zasadnutí banky, ktorá nastavenie menovej politiky ani slovník nijako nezmenila, no vzhľadom na robustný ekonomický rast trhy očakávajú, že pristúpi k vypnutiu kvantitatívneho uvoľňovania už v septembri. Desaťročný nemecký výnos tak rástol o šesť bázických bodov na 0,63 percenta, čo predstavuje najvyššiu úroveň od konca roka 2015. Americké výnosy na dlhom konci len stagnovali, keďže v Spojených štátoch bola zverejnená séria makrodát, ktorá zaostala za konsenzom na čele s predbežným odhadom HDP za štvrtý štvrťrok 2017. Dlhý koniec však rástol, keď sa dvojročný výnos dostal až k 2,14 percenta. Rizikové prirážky podnikových dlhopisov ostali v zásade nezmenené, keď ich nijako nerozptyľuje plynulý výpredaj štátnych dlhopisov pri nízkej volatilite. Ak by nastal turbulentnejší, aj podnikové dlhopisy by to zrejme ťažšie znášali.

Komoditné trhy

Smer zlata v minulom týždni tak udával prevažne slabnúci dolár, v ktorom je táto komodita denominovaná, a tak rástla spolu s rizikovejšími akciovými trhmi. Posunula sa nahor o 1,3 percenta na 1 350 dolárov za trójsku uncu, zotrvávajúc v blízkosti jedenapolročných maxím. Ropa po minulotýždňovom poklese tiež kapitalizovala najmä na slabšom doláre. Cene ropy mierne pomohlo aj uistenie OPEC a jeho partnerov, že s obmedzenou produkciou plánujú pokračovať aspoň do konca roka. Rast ropy však limitoval menší ako očakávaný pokles amerických zásob, ktoré tak klesali už desať týždňov v rade. Oslabenie dolára potlačilo nahor najmä americký benchmark WTI, ktorý si tak v štvrtom týždni tohto roku pripísal 4,4 percenta na 66,1 dolára za barel, zatiaľ čo severomorský Brent s rastom 2,8 zaostal a dostal sa na 70,5 amerického dolára za barel ropy.

Devízové trhy

Americký dolár pokračoval v minulom týždni v oslabovaní, a to aj napriek odsúhlaseniu dočasného rozpočtu USA Kongresom. Európskej spoločnej mene, naopak, pomohlo odbrzdenie ďalších koaličných rokovaní, na ktorom sa uzniesla strana Sociálnych demokratov v Nemecku, čo zvýšilo šance na vytvorenie novej vlády v najsilnejšej ekonomike eurozóny. Zatiaľ čo investori očakávali štvrtkové zasadnutie ECB, eurodolárový menový pár dostal neočakávaný stimul. Minister financií Steven Mnuchin na ekonomickom fóre v Davose komentoval slabý dolár ako pozitívum pre ekonomiku, čomu nasvedčovali náznaky vyšších reštrikcií zahraničného obchodu ministrom obchodu Wilburom Rossom. Americký prezident však investorov zmiatol ešte viac, keď vyhlásil, že si želá silný dolár. Prezident ECB na posilnenie eura veľmi nereagoval, no vyzdvihol oživenie rastu ekonomiky eurozóny, ako aj odraz jadrovej inflácie. Dolár tak voči euru uzavrel už štvrtý po sebe idúci týždeň v strate, oslabujúc o 1,7 percenta na finálnu hodnotu minulého týždňa 124,27 dolárového centa, čo predstavuje trojročné minimá. Prispeli k tomu aj makrodáta v podobe posunu nálady v eurozóne podľa PMI composite za január na nové historické maximá, zatiaľ čo americký ekvivalentný ukazovateľ sklamal podobne ako zverejnenie HDP za štvrtý kvartál.