Akciové trhy

Americké akcie sa v minulom týždni vrátili na svoje rekordné maximá, keď náladu na trhu podporuje solídny štart firemnej výsledkovej sezóny za tretí kvartál. Doteraz zverejnila svoje výsledky pätina spoločností z indexu S&P 500 a až 80 percent z nich prekonalo očakávané zisky. Do úzadia tak šli obavy z problémov v globálnych dodávateľských reťazcoch či z vysokých cien energií, ktoré vedú k redukcii odhadov ekonomického rastu v najbližšom období a zvyšovaniu inflačných projekcií. Býkom neprekáža ani obnovený rast výnosov na štátnych dlhopisoch. Celkovo blue chips index Dow Jones pridal 1,08 percenta na 35 677 bodov, širší index S&P 500 vzrástol o 1,64 percenta na 4 544,9 bodu a technologický Nasdaq Composite sa vrátil nad 15-tisíc bodovú hranicu pri zisku 1,29 percenta. Nákupný apetít panoval aj v Európe, keď by sa starý kontinent mal vyhnúť inflačnej špirále a investorov prestal strašiť prípadný kolaps čínskeho realitného trhu. Paneurópsky index STOXX Europe 600 posilnil o pol percenta na 471,88 bodu. Čiastkové európske trhy však mierne zaostávali, keď nemecký DAX stratil 0,3 percenta a britský FTSE 100 poklesol o 0,4 percenta. Darilo sa emerging trhom, keď index MSCI Emerging World stúpol o 0,7 percenta.

Dlhopisové trhy

Výnosy štátnych dlhopisov rástli na oboch brehoch Atlantiku, keď reagujú na zvýšené inflačné očakávania a obavy z agresívnejšej reakcie centrálnych bánk na ne. Americký 10-ročný výnos stúpol o šesť bázických bodov na 1,63 percenta a je tak najvyššie od mája. Rovnakým tempom rástli aj výnosy v jadre eurozóny, kde nemecký desaťročný benchmark atakuje hranicu -0,1 percenta.

Komoditné trhy

Zisky si pripísalo aj zlato, ktoré potvrdilo pozíciu bezpečného aktíva chrániaceho pred rastúcou infláciou. Žltý kov si pripísal 1,4 percenta a priblížil sa na dostrel hranice 1 800 dolárov. Ropa sa ustálila na svojich multiročných maximách, keď predchádzajúci rast spôsobený nedostatočnou ponukou pri oživujúcom sa dopyte korigovali nižšie ceny energetických komodít, ako je uhlie a zemný plyn, ktoré uvoľnili tlak na výrobcov energií práve z týchto komodít substituovať ich čiernym zlatom. Americká ľahká ropa WTI vzrástla o 1,8 percenta a drží sa na sedemročnom maxime nad 83 dolármi za barel, ropa Brent pridala 0,8 percenta a drží sa na trojročných maximách nad 85 dolármi za barel.

Devízové trhy

S obnoveným rizikovým apetítom sa darilo rizikovým menám a, naopak, nedarilo doláru, ktorý výrazne deprecioval voči košu svetových mien. Mohlo za to aj zrušenie niektorých špekulatívnych stávok naň a sezóne oslabenie, ktoré býva koncom októbra v americkej mene bežné. Predchádzajúce straty tak zmazalo euro, ktoré voči doláru posilnilo o necelé 0,4 percenta na 1,1643 EUR/USD.