Akciové trhy

Akciovým trhom sa minulý týždeň darilo, keďže americký index S & P 500 sa 1,2-percentným rastom jasne prehupol nad 3000-bodovú métu a priblížil sa k historickým maximám z júla. Konštruktívnu atmosféru podporoval posun v obchodných rokovaniach medzi Washingtonom a Pekingom, ako aj pokles rizika pravdepodobnosti tvrdého brexitu napriek pokračujúcim turbulenciám na britskej politickej scéne. Plusom pre akcie bol aj solídny štart podnikovej výsledkovej sezóny za tretí kvartál. Paneurópsky index STOXX 600 reagoval na tento vývoj rastom o 1,6 percenta, pričom emerging trhy si podľa indexu MSCI Emerging Markets pripísali 1,2-percentný zisk.

Dlhopisové trhy

Pozitívna nálada na trhoch a väčšia ochota podstupovať riziko, keďže klesá nervozita okolo obchodnej vojny, a aj keď bude dátum brexitu odsunutý, je pravdepodobné, že bude trhovo priateľským, sa pretavila do odrazu výnosových kriviek. Desaťročný americký výnos dosiahol 1,80 percenta pri medzitýždennom raste o päť bázických bodov, pričom nemecká „desiatka“ rástla na -0,36 percenta o tri bázické body. Rast úročenia dlhopisov bol však limitovaný slabosťou makroprostredia špeciálne v Európe, ktoré síce už zastavilo zhoršovanie, ale presvedčivé signály odrazu zatiaľ nevidno. Znížená riziková averzia však pomohla k rastu cien emerging dlhopisov či podnikových dlhopisov v neinvestičnom pásme.

Komoditné trhy

Zlato sa síce vrátilo nad 1500-dolárovú hranicu, keďže ťažilo z tureckých útokov v Sýrii či otáznikom okolo odsunutia brexitu alebo stávok obchodníkov na to, že Fed tento týždeň opäť zníži úrokové sadzby. Lenže pokrok v sino-amerických obchodných rokovaniach a rast rizikových aktív by mali v najbližšom čase brzdiť jeho ďalší zisk. Ropa zaknihovala päťpercentný zisk minulý týždeň a benchmark Brent končil nad 62 dolármi pri WTI, ktorá sa posunula na 56,7 dolára, keďže ťažila z poklesu nervozity okolo obchodnej vojny, z poklesu zásob amerických ropných produktov, ako aj z rastu očakávaní, že OPEC a s ním spolupracujúce krajiny pristúpia k ďalšej redukcii ťažby.

Devízové trhy

Dolár sa mierne posilnil voči euru napriek zníženiu averzie k riziku. Profitoval z nejasností okolo brexitu, kde britský premiér Boris Johnson prehral kľúčové hlasovania v lokálnom parlamente, čo sa týka harmonogramu schvaľovania vykonávacieho zákona k brexitovej dohode, a bol následne nútený požiadať Brusel od odklad rozvodu. Britská libra tak mierne zoslabla, hoci tvrdý brexit je teraz prakticky vylúčený bez ohľadu na to, ako sa bude ďalej vyvíjať politická situácia v krajine, kde reálne hrozia predčasné voľby a možno aj druhé referendum o brexite. Mínusom pre euro bolo tiež zverejnenie série predstihových dát z eurozóny, ktoré naďalej signalizujú stagnáciu ekonomiky na rozdiel od USA.