Akciové trhy

Akciové trhy v minulom týždni klesali, keďže nedokázali stráviť výrazný posun americkej výnosovej krivky nahor pri raste 10-ročného výnosu nad 3,2 percenta na sedemročné maximá. Najsledovanejší index na svete – americký S & P 500 odovzdal 1,0 percenta pri strate európskych akcií meraných indexom STOXX 600 Europe o 1,8 percenta, keď trpeli aj obavami o smerovanie talianskych verejných financií. Emerging svet navyše kvárila sila dolára a negatívny sentiment okolo rozvíjajúcich sa ekonomík, čo vyústilo do straty indexu MSCI; Emerging World padol až o 4,5 percenta.

Dlhopisové trhy

Dlhopisové trhy začali v minulom týždni výraznejšie reflektovať  robustnosť americkej ekonomiky pri pretrvávajúcom príleve silných a lepších ako očakávaných dát z nej. Podľa nich napríklad miera nezamestnanosti klesla na 49-ročné minimá pri dynamickom 2,8-percentnom medziročnom raste miezd, čo ukázal septembrový nonfarm payrolls report z trhu práce, kde bola tvorba pracovných miest za júl a august revidovaná výrazne nahor, a slabšie septembrové čísla nepredstavovali aj pre hurikánovú sezónu zásadnejší problém. Zároveň ISM dáta z nevýrobného sektora ukázali na najlepší sentiment v histórii meraní. Jednoducho Fedu svietia všetky svetlá nazeleno pre ďalšie zvyšovanie sadzieb a samotní centrálni bankári začínajú diskutovať, že menovú politiku budú musieť prepnúť až do reštriktívneho módu. Plusom pre výnosy bolo aj zlepšenie nálady okolo obchodnej vojny potom, čo sa USA dohodli po Mexiku aj s Kanadou na úprave dohody o voľnom obchode v Severnej Amerike. Výsledkom bol posun 10-ročného amerického výnosu o 17 bázických bodov na 3,23 percenta na sedemročné maximá. Toto zemetrasenie malo následne vplyv aj na zvyšok sveta, kde výnosy takisto rástli. Nemecký 10-ročný výnos sa posunul o 10 bázických bodov na 0,57 percenta, keď väčšiemu posunu bránilo zverejnenie skôr zmiešaných makrodát z eurozóny, ktoré na jednej strane ukazujú zlepšovanie trhu práce, dáta aktivity však nie sú také presvedčivé ako v prípade Spojených štátov. Ceny talianskych dlhopisov pokračovali v páde pri neoblomnosti vlády voči schválenému rozpočtu na budúci rok, ktorý sa odkláňa od predchádzajúceho sľubu Ríma Bruselu ohľadne smerovania verejných financií a podkopáva dôveru trhov v ich udržateľnosť. Výsledkom bol rast 10-ročného talianskeho výnosu o takmer 30 bázických bodov na 3,42 percenta. Emerging dlhopisy sa pre posun americkej výnosovej krivky a pre silný dolár dostali pod intenzívny predajný tlak. Emerging market Bond Index klesol o takmer 1,5 percenta, prispeli k tomu aj signály spomaľovania rastu týchto rýchlo sa rozvíjajúcich krajín.

Komoditné trhy

Ceny ropy sa v minulom týždni posunuli na nové štvorročné maximá, keď sa Brent obchodoval miestami nad 86 dolármi, aby týždeň končil so ziskom 1,7 percenta na 84 dolároch, pričom WTI sa vyšvihlo až nad métu 76 dolárov a týždeň končilo na 74 dolároch s 1,5-percentným rastom.  Obchodníci sa koncentrovali na ponukový šok z iránskej strany, keď začiatkom novembra vstúpi do platnosti druhá časť amerických sankcií voči Teheránu. Bude to viesť k poklesu jeho exportu, pričom Saudská Arábia a Rusko nevyjadrovali veľkú ochotu zvýšiť ťažbu a kompenzovať tieto výpadky, hoci nakoniec vyhlásili, že tak urobia. Ropu podporili aj silné makrodáta z americkej ekonomiky či relatívny pokoj zbraniam okolo obchodnej vojny. Zlato sa konsolidovalo okolo 1200-dolárovej méty. Odraz nahor sa javí byť zarúbaný pri dynamickom raste americkej ekonomiky, silnom dolári, vyššom úročení amerických dlhopisov a pri zníženej geopolitickej neistote.

Devízové trhy

Dolár voči košu hlavných svetových mien zosilnel a priblížil sa k maximám tohto roka. Stojí za tým výrazný posun amerických sadzieb nahor ako reakcia na zverejnenie ďalších solídnych dát z miestnej ekonomiky, ktorá ukazuje svoju dominanciu a výnimočnosť voči zvyšku sveta, ktorého fundamenty nie sú zlé, ale zaostávajú za konsenzmi. Kôš emerging mien klesol na 18-mesačné minimá voči doláru. Euro takisto strácalo, keďže ho poškodzovala aj talianska otázka, kde vláda chce prijať expanzívny rozpočet na budúci rok, ktorý nerešpektuje bruselské pravidlá a  na trhoch vyvoláva obavy, čo sa prejavuje rastom rizikových prirážok talianskych dlhopisov. Vzájomný výmenný kurz eura voči doláru tak klesol tesne nad 115 dolárových centov, čo je medzitýždenný posun o 0,7 percenta.