Akciové trhy

Americké akciové trhy prerušili šesťtýždňovú sériu rastu a prekonávania historických maxím potom, čo rastú rozpory medzi vládnucimi republikánmi v Senáte a v Snemovni reprezentantov o tom, ako by mala vyzerať daňová reforma. A potrvá istý čas, kým príde ku kompromisu oboch predstavených verzií úpravy legislatívy, aby prešla Kongresom. Je takmer isté, že sa tak stane až na budúci rok, pričom stále existuje riziko, že samotné zníženie daní by mohlo byť účinné až od roku 2019. Vo výraznejších stratách bránilo pokračovanie zverejňovania solídnych firemných výsledkov za tretí kvartál. Široký index S&P 500 stratil preto minulý týždeň len 0,2 percenta podobne ako technologický index Nasdaq Composite pri 0,5-percentnej strate bluechipsového indexu Dow Jones. Európske akcie končili vo výraznejších stratách v reakcii na zverejnenie série nepresvedčivých korporátnych výsledkov za tretí kvartál, ako aj slabého výhľadu na ďalšie obdobie.

Dlhopisové trhy

V prvej polovici minulého týždňa výnosy štátnych dlhopisov klesali, keď na ne pôsobilo predovšetkým holubičie zasadnutie ECB, ako aj rast skepsy, či nedávno predstavená daňová reforma v USA dokáže hladko a rýchlo prejsť Kongresom. Napriek tomu, že v jeho oboch komorách má väčšinu republikánska strana prezidenta Donalda Trumpa, v rámci nej sú rozpory, ako by zmena mala vyzerať. V závere týždňa však prišla korekcia napriek nie práve najlepšej nálade na trhoch. Obchodníci akoby hrali na to, že inflácia sa odrazí, globálna ekonomika sa zrýchli a tak tvrdohlavo nízke výnosy nemajú logiku. Výsledkom bol posun 10-ročného amerického výnosu o sedem bázických bodov na 2,4 percenta pri posune 10-ročného nemeckého výnosu o päť bázických bodov na 0,41 percenta.

Komoditné trhy

Zlato začiatkom minulého týždňa zaznamenalo mierny rast potom, čo korunný princ Saudskej Arábie Mohammed bin Salman dal v rámci boja proti korupcii zatknúť viacero vysokopostavených štátnych úradníkov vrátane štyroch ministrov; niektorí z nich boli súčasťou kráľovskej rodiny. Plusom pre komoditu predstavoval aj rozdielny pohľad na daňovú reformu v rámci vládnucej republikánskej strany v Spojených štátov, ktorý indikuje, že jej prijatie do platnosti bude pravdepodobne neskôr, ako sa očakávalo. To zvýšilo volatilitu rizikovejších aktív, z čoho zlato ako bezpečný prístav profitovalo. V závere týždňa však časť zisku vymazalo, keď reflektovalo skokovitý rast výnosov na dlhopisových trhoch. Celkovo však za týždeň rástlo o 0,5 percenta a posunulo sa na 1 275 dolárov. Ropa pokračovala v solídnom raste už tretí po sebe idúci týždeň, zatiaľ čo dosahuje viac ako dvojročné maximá. Prudký rast zaznamenala hneď v úvode týždňa po informáciách o zatknutiach popredných štátnych úradníkov v Saudskej Arábii po protikorupčných opatreniach korunného princa Mohammeda bin Salmana. V nasledujúcich dňoch ropa rast skorigovala miernym poklesom pre pokles importu čierneho zlata do Číny, ktorá je jej najväčším dovozcom,za október na 12-mesačné minimá. Rast ropy naďalej podporujú aj očakávania poklesu svetových zásob vďaka predpokladu pokračovaniu dohody členov OPEC a ďalších producentov o obmedzení produkcie aj v roku 2018. Ropný benchmark Brent nakoniec ukončil týždeň s rastom 2,3 percenta na 63,5 dolára a americký WTI vzrástol o necelé dve percentá na 56,7 amerických dolárov za barel.

Devízové trhy

Americký dolár mierne zoslabol voči košu hlavných zahraničných mien po zverejnení návrhu daňovej reformy Senátu, ktorý hovorí o odložení zníženia korporátnych daní až na rok 2019. Medzi vládnucimi republikánmi prezidenta Donalda Trumpa, ktorí majú väčšinu v oboch komorách Kongresu, sú značné rozdiely v názore na to, ako by mala vyzerať nová daňová legislatíva, čo oddiali jej prijatie zrejme až na budúci rok. Oslabenie dolára voči euru však obmedzilo precenenie zvyšovania sadzieb v eurozóne na leto 2019 potom, čo ECB na poslednom zasadnutí jasne nedeklarovala ukončenie programu kvantitatívneho uvoľňovania. Dolár nakoniec voči euru zoslabol o 0,5 percenta a menový pár sa obchodoval na úrovni 116,6 dolárového centa.