Amazon má pre svoju službu Prime Video aktuálne okolo 200 miliónov predplatiteľov. Konkurencia na streamovacom trhu však prudko rastie a noví hráči ako Disney+ alebo HBO Max zvyšujú tlak. Amazon preto prešiel do protiútoku a akvizíciou štúdií MGM nasadil ten najťažší kaliber. Služba Prime Video tak získala nielen prístup do bohatého archívu filmov, ale aj možnosť rozširovať ponuku nakrúcaním nových dielov Jamesa Bonda či Rockyho.

Amazon oznámil kúpu spoločnosti Metro-Goldwyn-Mayer v stredu. Týka sa to však len filmov, ktoré v týchto štúdiách vznikli po máji 1986. Na tie staršie majú práva spoločnosti Turner a WarnerMedia. Ide približne o 2 000 filmov, medzi ktorými sú klasiky ako Čarodejník z krajiny Oz alebo Odviate vetrom. Práve tieto filmy, ktoré sú v USA stále veľmi populárne, môžu negatívne ovplyvniť snahu Amazonu získať korunu kráľa streamovacích služieb.

Získa však viac ako 4 000 filmov, ktoré vznikli po máji 1986, a tiež viac ako 7 000 seriálových epizód. Okrem spomínaných bondoviek či Rockyho sú to napríklad RoboCop či Ružový Panter. Amazon tiež získa káblovú televíziu Epix, ktorú MGM vlastní.

Nielen streaming

Dokončenie celého obchodu je v rukách regulačných úradov. Podľa magazínu Variety sú však tí, ktorí sú oboznámení s transakciou, presvedčení, že dohoda bude uzavretá do konca roku 2021. Pre Amazon je to druhá najväčšia akvizícia po tom, čo v roku 2017 kúpil reťazec obchodov s potravinami Whole Foods takmer za 14 miliárd dolárov.

Pre Amazon nejde len o investíciu do streamovacej služby. Podľa spoločnosti Morgan Stanley domácnosti, ktoré majú predplatenú službu Prime Video, minú na nákupy v Amazone priemerne 3 000 dolárov ročne, čo je dvakrát viac ako pri domácnostiach bez nej.