O tom, že možnosť súčasných ľudí pohybovať sa lacnejšie vo veľkých aj v menších metropolách je čoraz viac žiadaným artiklom, už svet vie. Aj skutočne jednoduchá aplikácia dokáže zhodnotiť svoj význam na obrie rozmery. Investori síce tento rok spoznali hodnotu startupu Uber, rozhodne však tomuto trhu neprikladali taký význam ako teraz, keď do odvetvia vstúpil aj jeden z najznámejších miliardárov a investorov, saudskoarabský princ Al-Waleed bin Talal.

Zaujala ho však konkurencia a rozhodol investovať necelých 105 miliónov dolárov do sanfranciského taxíkového startupu Lyft. Získal za to 2,3-percentný podiel firmy. Išlo zatiaľ o časť z celkového plánovaného vkladu vo výške 248 miliónov dolárov a 5,3-percentného podielu. Samozrejme, malo to reakciu, hodnota Lyftu vzrástla na odhadovaných 4,9 miliardy dolárov. A čo je dôležitejšie, pritiahla aj pozornosť iných.

STÁMILIÓNY NA ROZBEH

Mnohí sa však pýtali, prečo práve teraz a s akými ambíciami. Lyft je totiž v porovnaní s Uberom stále len čisto americkým startupom pôsobiacim v Spojených štátoch, hoci pred istým časom služba avizovala a plánovala expanziu do zámoria. Doteraz však od svojho plánu upustila a zrejme sa chce lepšie etablovať a zosilnieť na domácom trhu. Okamžite konkurovať Uberu na svetových trhoch by mohlo byť krokom vedľa. Uber, ktorého hodnotu dnes investori odhadujú na 65 miliárd dolárov, pôsobí totiž už v 65 krajinách.

Napriek tomu sa ho menší hráči priamo neboja a spojili sa dokonca do takpovediac protiuberovskej koalície. Štyria najväčší hráči na tomto trhu – sanfranciský Lyft, čínsky Didi Kuaidi, indická Ola či singapurský GrabTaxi – sa snažia uchmatnúť si čo najväčší podiel trhu od Uberu.

Uber nakrátko oslabili štrajky a problémy, ktoré jeho uvedenie na trh spôsobilo v radoch klasických taxislužieb. Napriek tomu práve veľkosť vlny odporu proti Uberu u mnohých potvrdila, že služba má očividne opodstatnenie proti vysokým cenám taxislužieb a zrejme trafila do čierneho vo viacerých krajinách.

Obe firmy Uber i Lyft pritom v začiatkoch vyzbierali od menších investorov a v bežných crowdfundingoch značne veľké sumy, ktoré môžu naďalej investovať do rozmachu.

VŠADE, KDE SÚ SLUŽBY

Princ Al-Waleed teda odhadol svoju investíciu dobre a možno predpokladať, že vie oceniť potenciál zhodnotenia týchto dvoch mega startupov v globálnom meradle. Zároveň, kým precenený Uber je už prítomný aj v saudskom hlavnom meste Rijád, Lyft môže byť len na štartovacej čiare a nie je preto vylúčené, že pre investora, ktorý už pozná potenciál Uberu na vlastnom domovskom trhu, je Lyft budúcim zlatým vajcom.

Spoločnosť princa Al-Waleeda Kingdom Holding je prítomná už vo viacerých odvetviach, akými sú priemysel, poľnohospodárstvo, zdravotníctvo či služby. Je teda vždy tam, kde je obrovský dopyt ľudí po ponúkaných službách. Investoval aj do Apple či do sociálnej siete Twitter, čo potvrdzuje jeho zámer a zacielenie.

Aj v súvislosti so zvyšovaním hodnoty plánuje spoločnosť Lyft naďalej emitovať nové akcie. Iným podporovateľom firmy je totiž aj známy americký investor Carl Icahn, ktorý do podniku rovnako vložil už 100 miliónov dolárov a, ako uviedol, je presvedčený, že Lyft dokáže dostatočne konkurovať Uberu na globálnych trhoch, a čo je podstatnejšie, že tento trh bez problémov dokáže pojať dvoch hlavných hráčov a ich služby. Icahn totiž pri svojej podpore argumentoval tým, že Lyft má oproti Uberu stále smiešne nízku hodnotu. Buď má teda Icahn pravdu a Lyft prinesie obrovské zhodnotenie, alebo je hodnota Uberu skôr bublinou. Hoci faktom zostáva, že Lyft má dnes len 400 zamestnancov, čo je zhruba pätnásť percent všetkých v Uberi.

NOVÝ ROK

Podstatné pre ostatných investorov je, že obaja hlavní investori, tak Icahn, ako bin Talal, sú presvedčení, že tieto služby budú mať kľúčovú pozíciu pri vytváraní mestskej prepravy v budúcnosti. Z pohľadu investorov je teda rozumné byť ich súčasťou.

Napriek zahraničným investíciám bude spoločnosť Lyft pokračovať v jej aktivitách výhradne v Spojených štátoch. V septembri sa spoločnosť Lyft v Číne spojila s najväčším konkurentom firmy Uber – s Didi Kuaidi. Tá vo firme Lyft už investovala ďalších 100 miliónov dolárov.

John Zimmer zo spoločnosti Lyft počas septembrovej tlačovej konferencie týchto spoločností poznamenal, že stratégie tohto partnerstva bude vidno už začiatkom budúceho roka.