Do popredia sa dostávajú tzv. objaviteľské jachty. Sú to plavidlá, ktoré majú dlhší akčný rádius, konštrukciu odolnejšiu pre rôzne poveternostné podmienky, väčší skladovací priestor a vybavenie pre dlhší pobyt na mori. Momentálne sa ich stavia 64, čo je podľa magazínu Boat International viac ako kedykoľvek predtým. Vlani ich bolo 58. Zvýšený dopyt po takomto type jácht spôsobila práve pandémia a s ňou spojené obmedzenia cestovania či uzatváranie prístavov. Takéto jachty sú viac autonómne a nie sú závislé od toho, čo sa deje na pobreží.

S tým súvisia aj zmeny v prioritách klientov. Podľa magazínu Forbes uprednostňujú tento rok jednu dlhú cestu pred viacerými krátkymi výletmi, ako to bolo zvykom v minulosti. Pre rok 2021 a 2022 sa očakáva, že klienti budú chcieť zažiť naozaj výnimočnú plavbu. Práve jachty umožňujú opäť si naplno užiť cestovanie a zároveň sa čo najviac vyhnúť letiskám, na ktorých je situácia stále premenlivá.

Celé rodiny

Normou sa tiež stanú viacgeneračné plavby. Aj toto zariadila pandémia. Počas období karantén sa mnohé rodiny nemohli stretávať. Vypestovali si silnejšie väzby s tými rodinnými príslušníkmi, s ktorými trávili lockdown, a zároveň im viac chýbali tí, ktorých nemohli vidieť osobne. Preto sa ľudia veľmi tešia na stretnutia širšej rodiny, ktoré možno predtým zanedbávali. A jachta na také niečo ponúka ideálne súkromie. O menšie deti sa môže postarať posádka, väčšie deti sa zabavia pri vodných športoch, v hracej miestnosti alebo v kine na palube. Rodičia a starí rodičia si zatiaľ užívajú plavbu, kuchyňu a možnosť tráviť spolu čas.

Jachty ako také sa tiež stanú dovolenkovou destináciou. Badať trend, že ľudia nechcú navštíviť nejaké konkrétne miesta, ale samotný pobyt na jachte je pre nich cieľom. Predstavitelia tohto odvetvia sú preto optimisti a v tomto postoji ich podporujú aj čísla. Tento priemysel ako taký uzavrel rok 2020 iba s 15-percentným poklesom, čo sa týka predajov oproti roku 2019. Mnohí majitelia jácht využili rok 2020 na to, aby sa postarali o údržbu či prestavby, a v roku 2021 opäť vyrazia na moria.