Akciové trhy

Akciové trhy majú za sebou divoký volatilný týždeň s veľkými výkyvmi nahor aj nadol v závislosti od toho, ako sa menil sentiment voči koronavírusu a aké správy prichádzali o jeho šírení vo svete. Na burzách sa bili dva pohľady. Prvý hovoril o tom, že vírus síce dočasne spomalí globálnu ekonomiku, no nebude to úplne fatálne, najmä keď sa očakávajú ďalšie celosvetové fiškálne a monetárne stimuly okrem tých, ktoré už boli doručené predovšetkým v Číne, či v podobe zníženia úrokových sadzieb Fedom na núdzovom zasadnutí o 50 bázických bodov, pričom sadzby znižovala aj kanadská a austrálska centrálna banka. Druhý protichodný to videl viac skepticky a hovoril o hlbokej recesii a neefektívnosti krokov centrálnych bánk na podporu agregátneho dopytu, keď problém je aj na strane ponuky v podobe narušenej výroby a dodávateľsko-odberateľských reťazcov. Na to je monetárna politika krátka a priamo nedokáže pomôcť ako fiškálna. Prevládala skôr skepsa, keď sa tempo šírenia vírusu mimo Číny zatiaľ zrýchľovalo a reštriktívne opatrenia na zabránenie jeho šírenia budú spôsobovať ďalšie spomaľovanie ekonomickej aktivity, so stratami, ktoré budú vyššie, ako sa predpokladalo. To spôsobuje zhoršovanie odhadov globálneho ekonomického rastu a rastu firemných ziskov. Najsledovanejší akciový index sveta, americký S&P 500, skončil v zisku 0,6 percenta, pri strate paneurópskeho indexu STOXX 600 vo výške 2,4 percenta. Čínske akcie merané indexom Shanghai Composite však doručili rast 5,5 percenta, keď sa vírus v krajine dostal pod kontrolu a ekonomická aktivita sa vracia do normálu.

Dlhopisové trhy

Zvýšená averzia na trhoch pre veľa otáznikov okolo koronavírusu a jeho negatívnych ekonomických dosahov, ktoré zatiaľ možno odhadovať len pomerne nahrubo, sa preliala do ďalšieho rastu cien, a teda poklesu výnosov bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov. 10-ročný americký výnos klesol na rekordné dno pod 0,7 percenta a na rekordné dná, nižšie ako v lete minulého roka, sa ponoril aj nemecký výnos s 10-ročnou splatnosťou, ktorý dosiahol hladinu -0,75 percenta. Trhy očakávajú, že Fed na budúcotýždňovom zasadnutí opäť zníži sadzby po tom, čo tak urobil v minulom týždni, a očakávajú sa aj nejaké kroky od ECB. Americká výnosová krivka do splatnosti 30 rokov je pod 1 percentom a celá nemecká na rekordnom dne hlboko pod nulou. Naopak, extrémne rýchlo rástli rizikové prirážky podnikových dlhopisov, keďže investori sú značne vystresovaní.

Komoditné trhy

Zlato má za sebou najlepší týždeň za vyše 11 rokov, keď si pripísalo takmer šesťpercentné zisky a vrátilo sa do blízkosti sedemročných maxím na skok od 1 700-dolárovej méty. Silu mu dáva kolaps úročenia na dlhopisových trhoch a neistota spätá s koronavírusom, ktorý je síce v Číne pod kontrolou, no mimo nej sa jeho rozširovanie zatiaľ stále zrýchľuje. Cena ropy v závere minulého týždňa klesla ma multiročné minimá, keď sa benchmark WTI priblížil k 40-dolárovej méte a len v piatok klesol o viac ako 10 percent. Stojí za tým neschopnosť OPEC-u a s ním spolupracujúcich krajín na čele s Ruskom dohodnúť sa na dodatočnom obmedzení ťažby komodity, ako ani na predĺžení už existujúcich obmedzení, pričom reštriktívne opatrenia na boj proti koronavírusu znižujú dopyt po nej.

Devízové trhy

Dolár je stále pod masívnym predajným tlakom, keď sa rýchlo znižuje jeho kladný úrokový diferenciál voči ostatným hlavným svetovým menám. Dolárové úrokové sadzby klesajú rýchlejšie ako zvyšok sveta, keďže sa nachádzali na pomerne vyšších úrovniach, odkiaľ sa ľahšie klesá ako napríklad tým v eurozóne, ktoré sú už negatívne. Trhy súčasne čakajú, že Fed opätovne zníži úrokové sadzby, aby uľavil domácej ekonomike. Objavujú sa aj prognózy, že centrálna banka sa zastaví až na nulovej sadzbe, ktorú by mohla dosiahnuť najneskôr v lete. Vzájomný výmenný kurz eura voči doláru tak vystrelil k 113 centom, čo predstavuje najvyššie úrovne od leta minulého roka. Pod masívny predajný tlak sa dostali komoditné meny ako ruský rubeľ či nórska koruna, keď na ne negatívne vplýval pokles cien ropy. Naopak, švajčiarsky frank a japonský jen ako bezpečné prístavy sa posilnili.