Akciové trhy

Akciové trhy vstúpili do tretieho kvartála robustným rastom, keď býčiu silu čerpajú zo zverejnenia série „mäkkých“ predstihových, ale aj „tvrdých“ reálnych makrodát z Číny, Európy aj zo Spojených štátov, ktoré naznačujú pokračovanie odrazu ekonomickej aktivity po uvoľnení reštriktívnych opatrení na zastavenie šírenia koronavírusu. Plusom pre burzy boli aj správy o povzbudivých klinických testoch kandidáta na vakcínu proti koronavírusu od amerického zdravotníckeho gigantu Pfizer v spolupráci s nemeckou firmou BioNtech. Technologický index Nasdaq Composite prepisoval historické rekordy, keď rástol o 4,6 percenta, široký americký index S&P 500 si polepšil o 4 percentá pri raste paneurópskeho indexu Stoxx 600 o 2 percentá. Solídne sa darilo aj emerging trhom, keď si index MSCI Emerging World polepšil až o 3,4 percenta.

Dlhopisové trhy

Pomerne optimistický sentiment na trhoch, keď sú obavy z druhej vlny koronavírusu držané relatívne pod pokrievkou, makodáta sa zlepšujú, čo potvrdili finálne júnové čísla PMI z celého sveta, ako aj júnový rekordne silný nonfarm payrolls report z amerického trhu práce s prírastkom 4,8 milióna pracovných miest tlačil výnosy bezpečne vnímaných nemeckých či amerických dlhopisov nahor pri kompresii rizikových prirážok podnikových dlhopisov. Celkovo sú dlhopisové výnosy naďalej mimoriadne nízke v blízkosti historického dňa vďaka ich nákupom centrálnymi bankami v rámci kvantitatívneho uvoľňovania.

Komoditné trhy

Zlato sa konsolidovalo tesne pod 1 800-dolárovou métou, keď medzi sebou bojoval konštruktivizmus trhu zo zlepšovania makrodát, najmä po supersilnom júnovom nonfarm payrolls reporte z amerického trhu práce na jednej strane, a obavy z toho, že koronavírus sa najmä v USA opäť vymyká spod kontroly na strane druhej, najmä keď hlavný epidemiologický odborník Spojených štátov Anthony Fauci naznačil možnú mutáciu vírusu. Už aj ropa WTI sa dostala nad 40-dolárovú métu a Brent atakoval úroveň 43 dolárov, keď medzi obchodníkmi aktuálne dominujú správy o oživovaní dopytu po komodite, keď sú uvoľňované reštrikcie na zabránenie šírenia koronavírusu a obavy z jeho druhej vlny šírenia išli do úzadia.

Devízové trhy

Dolár sa na devízovom trhu konsolidoval v miernej defenzíve a vzájomný výmenný kurz eura voči doláru narástol v minulom týždni o 0,3 percenta na 112,5 dolárového centa. Americkú menu na jednej strane oslabovala znížená averzia voči riziku, na strane druhej, paradoxne, prodolárovo pôsobili obavy opätovného rozširovania vírusu COVID-19 v USA, ako aj júnový nonfarm payrolls report, ktorý ukázal, že americká ekonomika za ostatné dva mesiace obnovila tretinu počas koronakrízy stratených pracovných miest.