Akciové trhy

Akciové trhy v Európe aj zámorí predviedli najlepší týždeň od novembra 2020. Optimizmus plynul hlavne z nádeje na skoré ukončenie ukrajinského konfliktu diplomatickou cestou, čo však nekorešponduje s realitou na fronte, kde Rusko pokračuje v bombardovaní ukrajinských miest, čo vedie množstvo zahraničných spoločností k odchodu z ruského trhu a uvaleniu nových sankcií. K masívnej nákupnej vlne prispeli aj správy z Číny, že Peking plánuje nové stimulačné opatrenia na podporu domácej ekonomiky a kapitálových trhov. Za rastom stálo aj predvídateľné správanie Fedu, ktorý začal so sprísňovaním svojej menovej politiky a po prvýkrát od roku 2018 zvýšil úrokové sadzby. K odrazu na akciovom trhu prispelo aj odvrátenie bankrotu Ruska, ktoré napokon zaplatilo kupóny dolárových dlhopisov zahraničným veriteľom, a zvýšená aktivita na opčnom trhu. Úprava pozícií k záveru kvartálu viedla k masívnemu nákupu podkladových aktív, čiže aj samotných akcií. Pozitívne trh vnímal aj výstup rozhovorov prezidentov USA a Číny, keď čínska strana deklarovala, že ukrajinský konflikt nie je v nikoho záujme, a aj keď neodsúdila ruskú agresiu, neplánuje Rusko zásobovať ani vojensky, ani ekonomicky. Celkovo na Wall Street blue chips index Dow Jones vzrástol o 5,5 percenta, širší index S&P 500 pridal 6,2 percenta a technologický Nasdaq posilnil až o 8,2 percenta a bezpečne sa vymanil z medvedieho teritória. Paneurópsky index STOXX Europe 600 sa zvýšil o 5,4 percenta, nemecký DAX spevnil o 5,8 percenta a britský FTSE 100 si pripísal 3,5 percenta.

Dlhopisové trhy

Eufória na trhu a jastrabí Fed, ktorý začal so sprísňovaním svojej menovej politiky, podporili vo výraznom raste výnosy bezpečných dlhopisov v USA aj Eurozóne. Americký desaťročný výnos vzrástol o 16 bázických bodov a pohybuje sa na maximách z jari 2019. Jeho nemecký konkurent s rovnakou splatnosťou pridal 12 bázických bodov a je na tom najlepšie od jesene 2018.Obchodníkov však znervózňuje proces inverzie americkej výnosovej krivky umocnenej uťahovaním menovej politiky Fedu. Práve inverzia výnosovej krivky je vnímaná ako jeden z najlepších predstihových indikátorov hospodárskej recesie, čo len viac podporuje stagflačné obavy. 

Komoditné trhy

Ústup nervozity okolo Ukrajiny a extrémne vysokej inflácie, s ktorou začínajú bojovať centrálne banky vo svete sprísňovaním ešte donedávna extrémne uvoľnenej menovej politiky, sa podpísali pod mohutný pokles zlata hlbšie pod 2 000 dolárov. Žltý kov stratil 3,4 percenta a uzatváral na 1 922 dolároch za toryskú uncu. Z multiročných maxím sa extrémne rýchlo vypredávala ropa, ktorá sa miestami pohybovala aj pod 100 dolármi za barel. Komodite nesvedčili mierové rozhovory medzi Moskvou a Kyjevom, ako ani rýchle šírenie ochorenia covid-19 v Číne, ktoré vedie k zavádzaniu nových lockdownov. Navyše lídri EÚ odmietli okamžité odstrihnutie od ruských energií a ani Kremeľ neplánuje zavrieť kohútiky na Západ ako reakciu na mimoriadne prísne protiruské sankcie. Straty čierneho zlata limitovali až obavy z nedostatku ropy na Západe, keď európski hráči odmietajú nakupovať surovinu z Ruska z etických princípov, ale rýchlu alternatívu, ktorá by dokázala vykryť ruský výpadok, zatiaľ nemajú. Navyše sa ukazuje, že ani kartel OPEC+ nedosahuje svoje producentské kvóty, a vo februári zaostával za svojím ťažobným cieľom viac ako o jeden milión barelov denne, čo znovu tlačí cenu komodity nahor. Hlavné ropné benchmarky i tak odpísali 4,2 percenta a ropa WTI uzatvárala na 104,7 dolára za barel a ropa Brent na 107,9 dolára za barel.

Devízové trhy

Konštruktívna nálada na burzách sa pretavila do zastavenia posilňovania dolára, keď sa zdá, že trhy už dopredu plne započítali sprísňovanie sadzieb Fedom. Z nádeje na pokrok v rokovaniach medzi Ruskom a Ukrajinou ťažilo euro, ako aj regionálne meny v strednej Európe ako česká koruna, maďarský forint a poľský zlotý, ktoré sú najbližšie k ukrajinskému konfliktu.