Akciové trhy

Pozitívna nálada na akciových trhoch panujúca začiatkom minulého týždňa pre očakávania odrazu rastu svetovej ekonomiky zakopanie sekery obchodnej vojny medzi USA a Čínou či pre trpezlivosť Fedu pri zvyšovaní úrokových sadzieb sa neudržala a hlavné svetové burzy končili v červených číslach. Fed síce na svojom zasadnutí doručil viac holubičí odkaz, ako čakali trhy, no vyslovil pochybnosti o stave globálnej ekonomiky. Navyše na verejnosť prenikli správy, že sa zasekávajú obchodné rokovania medzi Čínou a USA, pričom k podpisu dohody by mohlo dôjsť až kdesi v júni. A k tomu sa pridala zvýšená nervozita okolo brexitu, keď rastie pravdepodobnosť jeho tvrdej verzie už v máji. Pod hlavný predajný tlak sa však akcie dostali až v piatok v reakcii na zverejnenie mimoriadne slabých čísel sentimentu podľa prieskumu PMI vo výrobnom sektore Nemecka a eurozóny za marec, pričom rovnaké americké čísla tiež neoslnili. Americký akciový index S & P 500 tak odovzdal 0,8 percenta pri 1,3-percentnej strate paneurópskeho indexu STOXX 600 a 0,2-percentnom zisku indexu MSCI Emerging Markets.

Dlhopisové trhy

Návrat obáv z výraznejšieho spomaľovania svetovej ekonomiky podporený slabými marcovými prieskumami PMI z eurozóny spolu s holubičím pivotom Fedu, ktorý naznačil, že tento rok nezvýši úrokové sadzby, sa pretavili do výrazného poklesu úročenia amerických dlhopisov. Výnosová krivka sa prvýkrát od roku 2007 dokonca stala inverznou (rozdiel medzi 3-mesačnou pokladničnou poukážkou a 10-ročným dlhopisom, ktorý klesol na 2,4 percenta, čo predstavuje najnižšiu hodnotu od januára 2018). Nemecká výnosová krivka sa ponorila až po 10-ročnú splatnosť pod nulu, prvýkrát od jesene 2016, keď rastie stres z možnej recesie v krajine.

Komoditné trhy

Zlato ako bezpečný prístav profitovalo z vystresovaného trhu v druhej polovici minulého týždňa a bezpečne sa udomácnilo nad 1300-dolárovou métou, k čomu mu pomohol posun americkej výnosovej krivky výrazne nadol, ako aj očakávania, že Fed a ani ECB nezvýšia sadzby minimálne najbližších 12 až 18 mesiacov. Napriek tomu, že ropa WTI sa ešte na začiatku minulého týždňa posunula nad 60-dolárovú métu a Brent sa pohyboval nad 68,5 dolára v piatok klesli. Faktor obáv zo zdravia svetovej ekonomiky zatienil pokles produkcie členmi OPEC plus, sankcie USA voči Iránu a Venezuele, ako aj spomaľovanie tempa rastu americkej bridlicovej ťažby. Výsledkom bolo, že WTI končila na 59 dolároch a Brent na 67 dolároch.

Devízové trhy

Dolár má za sebou volatilný týždeň, keď najskôr výrazne strácal voči euru potom, čo Fed prostredníctvom dot-plot grafu deklaroval, že tento rok ani raz nezvýši sadzby. Kurz sa však nad 114 centami neudržal po zverejnení extrémne slabých marcových dát prieskumu PMI z Nemecka, ktoré naznačujú recesiu lokálneho priemyslu. Pod tlak sa dostala aj britská libra, keď je otázne, či britský parlament schváli brexitovú dohodu, pričom, ak sa tak nestane, britská vláda preferuje odísť z EÚ v rámci tvrdého brexitu už koncom mája pred dlhým odkladom odchodu.