Akciové trhy

Akciové trhy naďalej ani v minulom týždni nedokázali úplne benefitovať zo zlepšovania makrodát a svetlejších prospektov rastu svetovej ekonomiky ako výsledku pokračujúceho procesu očkovania proti COVID-19 a ústupu koronavírusu, čo umožní postupné a graduálne zmierňovanie a odstraňovanie lockdownov. Brzdí ich rast výnosov štátnych dlhopisov, ktorý tlačí valuácie nadol. Široký americký index S&P 500 nakoniec po turbulentnom priebehu rástol o 0,8 percenta pri paneurópskom akciovom indexe STOXX 600 o 0,9 percenta. Akcie na rozvíjajúcich sa trhoch len stagnovali, keď trpeli najmä posilňovaním amerického dolára.

Dlhopisové trhy

Výnosové krivky štátnych dlhopisov sa posúvajú nahor, pričom v minulom týždni to platilo najmä o tej americkej, keď len odzrkadľujú rastový optimizmus a očakávané vyššie inflačné úrovne pri oživovaní globálnej ekonomiky, čo naďalej potvrdzujú makrodáta, ktoré v ostatnom čase prekonávajú konsenzy. Obavy z výraznejšej inflácie vznikajú predovšetkým pre masívne fiškálne stimuly, špeciálne v USA, ktoré prevyšujú zápornú medzeru výstupu, a aj pre uvoľnenú menovú politiku. To vyvoláva nedôveru investorov k postoju centrálnych bánk o tom, že akomodatívnu menovú politiku nebudú v najbližšom čase meniť, keď trh práce je stále slabý a nedostal sa na predkrízové úrovne, pričom odraz inflácie je vnímaný ako dočasný. 10-ročný americký výnos rástol takmer o 20 bázických bodov a miestami sa obchodoval v závere týždňa po silnom februárovom nonfarm payrolls reporte dokonca nad 1,6 percenta na vyše ročných maximách.

Prispel k tomu aj holubičí slovník šéfa Fedu Jaya Powella, ktorý však nevyjadril obavy z vyšších úrovní výnosov. Trhy pritom dúfali, že tento problém nejako adresuje a možno naznačí zmeny týkajúce sa kvantitatívneho uvoľňovania. Nemecké výnosy len stagnovali, keď sú medzi dvoma mlynskými kolesami – na jednej strane všeobecným globálnym pohybom rastu úrokových sadzieb pod ťarchou vývoja v USA a na druhej strane holubičím slovníkom predstaviteľov ECB, ktorí jasne naznačujú, že nebudú tolerovať sprísňujúce sa financing conditions (financujúce podmienky) spolu s relatívne pozvoľnou obnovou ekonomiky v úvode roka. 10-ročný „Nemec“ tak ostal na úrovni okolo -0,3 percenta. Pád cien amerických štátnych dlhopisov sa prelial aj do podnikových dlhopisov v investičnom stupni, ceny high yield dlhopisov vďaka kompresii rizikových prirážok stagnovali.

Komoditné trhy

Vyššie úročenie amerických dlhopisov a silnejší dolár spolu so zlepšovaním makrofundamentov sa odzrkadlili v páde ceny zlata o vyše dve percentá pod 1 700 dolárov na najnižšiu úroveň od júna 2020, keď faktor deficitne financovaných fiškálnych stimulov, najmä v Spojených štátoch, ktoré budú riešené de facto monetizáciou dlhu, je v úzadí. Ropa sa posunula na 14-mesačné maximá, keď sa Brent posunul takmer k 70-dolárovej hranici a WTI sa dostala nad 65 dolárov, čo v oboch prípadoch predstavuje takmer osempercentný týždenný zisk po tom, čo kartel OPEC a s ním spolupracujúce krajiny na čele s Ruskom prekvapivo a z opatrnosti neodsúhlasili zvýšenie ťažby od apríla a Saudská Arábia predĺžila dobrovoľné zníženie ťažby o 1 bilión barelov o ďalší mesiac. Ropný trh je pritom už teraz v deficite, keď ponuka zaostáva za oživujúcim sa dopytom o vyše dva milióny barelov a prichádza k ráznemu poklesu zásob komodity vo svete pri odraze ekonomickej aktivity.

Devízové trhy

Kombinácia rastu amerických výnosov a zvýšenej averzie voči riziku sa pretavila do posilnenia dolára, keď jeho výmenný kurz voči euru sa priblížil až k 119 dolárovým centom. K posilneniu dolára pomohol aj šéf Fedu Jerome Powell, ktorý sa síce v minulom týždni prezentoval holubičím slovníkom, no nijako neadresoval ostatný prudký rast cien výnosov a nenaznačil možnú úpravu programu kvantitatívneho uvoľňovania.