Akciové trhy

Na trhoch panovala počas posledného prázdninového týždňa pozitívna nálada z oživovania globálnej ekonomiky po koronašoku, odznievania druhej vlny pandémie v Spojených štátoch, pokroku vo vývoji vakcíny proti ochoreniu Covid-19, konštruktívnych rokovaní medzi USA a Čínou týkajúcich sa hodnotenia prvej fázy obchodnej dohody a záväzku oboch strán pokračovať v kooperácii, ako aj pre agresívne kroky Fedu, ktorý bude v novom mode časovo obmedzene tolerovať aj vyššiu infláciu, ako je jeho dvojpercentný cieľ, čo nahráva súčasnej uvoľnenej menovej politike. V eufórii pokračovali akciové indexy S&P 500, ako aj Nasdaq v prepisovaní svojich historických maxím. Motorom rastu je aj pomaly sa končiaca výsledková sezóna za druhý kvartál, keď z doteraz takmer všetkých reportujúcich spoločností indexu S&P 500 až 82 percent prekonalo odhady analytikov.

Zelené čísla prevládali taktiež v Európe, a to hlavne vďaka optimizmu týkajúceho sa ďalších vládnych stimulov v Nemecku a vo Francúzsku, ktoré prevážili nad rastúcimi obavami z dosahov druhej vlny pandémie, ktorá sa rozhorela naprieč starým kontinentom. Zisky redukovalo aj zrejmé prerušenie oživovania európskej ekonomiky v tvare písmena „V“. Celkovo blue chips akciový index Dow Jones dokázal zamazať všetky svoje tohtoročné straty, keď si pripísal 2,6 percenta na 28 653,87 bodu. Širší index S&P 500 pridal 3,7 percenta na 3 508 bodov, čím prekonal svoje historické maximá. Súhrnný technologický index Nasdaq Composite pridal až 3,4 percenta a pomaly sa približuje k hranici 12-tisíc bodov. Paneurópsky index STOXX Europe 600 zastavil svoj pokles percent na 368 bodov. Nemecký DAX 30 vzrástol viac ako o dve percentá a týždeň uzatváral na 13 033 bodoch. Darilo sa aj emerging trhom, keď index MSCI Emerging Markets pridal 2,7 percenta.

Dlhopisové trhy

S ochotou investorov podstupovať riziko, odrazom ekonomickej aktivity vo svete a jasným holubičím postojom Fedu, ktorý sa bude zmenou inflačného cielenia snažiť o plnú zamestnanosť, prudko vzrástli výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov na oboch brehoch Atlantiku. V hre zostávajú aj ďalšie fiškálne stimuly na podporu ekonomiky, ktoré by v prípade slabnúceho dopytu mohli prísť na rad. Americký desaťročný výnos vzrástol o deväť bázických bodov nad 0,7 percenta, pričom nemecká desiatka v kopírujúcom pohybe dosiahla hranicu -0,4 percenta.

Komoditné trhy

Rely zlata, ktorá dosiahla pred dvoma týždňami historické maximum, strácala zreteľne paru a cena kovu sa zosunula až k hranici 1 900 dolárov. V závere týždňa jej však dodal forsáž historickou zmenou kormidla menovej politiky Fed, čím zlato dosiahlo prvý týždňový zisk za ostatné tri týždne. Vyčíňanie hurikánov Marco a Laura, ktoré obmedzili produkciu v Mexickom zálive až o 80 percent a ďalší pokles amerických zásob, vynieslo ropu na najvyššie priečky od marca. Americká ropa WTI si dokázala pripísať 1,5 percenta na 42,97 dolára a severomorský referenčný benchmark, ropa Brent, rovnakým tempom vzrástol na 45,05 dolára za barel.

Devízové trhy

S presunom obáv z druhej vlny pandémie z USA do Európy sa začiatkom týždňa darilo doláru na úkor eura. Neskôr sa však vývoj otočil s tým, ako spadla americká spotrebiteľská nálada na šesťročné minimum, naďalej zostáva vysoký počet žiadateľov o podporu v nezamestnanosti a zároveň sa nepretržite zlepšuje nemecká a európska biznis klíma. Masívne oslabovanie americkej meny prehĺbil Fed, ktorý zmenou svojej inflačnej stratégie naznačil, že úrokové sadzby zostanú nízko ešte dlhší čas.