Akciové trhy

Hlavné svetové akciové trhy sa v minulom týždni posunuli nahor, pričom americké opäť prepisovali historické maximá a európske dosiahli najvyššiu úroveň za ostatné štyri roky na pozadí rastu aktivity na poli fúzií a akvizícií, očakávaní o skorom uzavretí „fázy jedna“ čínsko- americkej obchodnej dohody a zlepšovania sa makrodát. Rally však limitovalo zvýšenie geopolitického napätia v podobe prijatia zákonov v americkom Kongrese, ktoré vyjadrujú podporu protestujúcim v Hongkongu, čo Čína označila za zasahovanie do jej vnútorných záležitostí. Celkovo si najsledovanejší akciový index sveta - americký S&P 500 pripísal 1,0-percentný zisk pri 0,9-percentnom raste paneurópskeho indexu STOXX 600.

Dlhopisové trhy

Výnosy na štátnych dlhopisoch stagnovali, keď ich pohyb nahor pre signály zlepšovania sa globálneho ekonomického momenta bol brzdený stále prítomnými pochybnosťami o tom, či čínsko-americké obchodné rokovania naozaj dospejú v rozumnom čase k uzavretiu čiastočnej dohody. Ochotu podstupovať riziko znižovalo aj prijatie americkej legislatívy, ktorá podporuje protičínskych hongkonských protestujúcich. Desaťročný americký výnos sa tak držal tesne pod 1,8 percentami a nemecký s rovnakou splatnosťou okolo -0,35 percenta. Na druhej strane ochota podstupovať riziko sa pretavila do kompresie rizikových prirážok podnikových dlhopisov.

Komoditné trhy

Ceny zlata viac menej zrkadlovo kopírovali vývoj na dlhopisovom trhu, ktorý sa v zásade nehýbal, a tak aj žltý kov prešľapoval len na mieste, hlbšie pod 1500-dolárovou métou pod šesťročnými maximami. Všeobecne je totiž na trhoch od konca augusta konštruktívna atmosféra, keď klesá nervozita okolo obchodnej vojny aj brexitu, menová politika je uvoľňovaná a makrodáta naznačujú odraz ekonomickej aktivity. Ropa v samotnom závere minulého týždňa klesla o vyše štyri percentá a WTI končil na hladine 55 dolárov, pri Brente na úrovni 62,5 dolára v reakcii na rezignáciu irackého premiéra Adela Abdul-Mahdiho, čo by malo znížiť nervozitu a protesty v krajine a tým pádom znížiť aj pravdepodobnosť rizika výpadkov ťažby komodity v krajine.

Devízové trhy

Dolár sa držal na silných úrovniach voči hlavným svetovým menám, keď profitoval z robustných amerických makrodát, ktoré znižujú šanca na ďalšiu redukciu úrokových sadzieb Fedom. Vzájomný výmenný kurz dolára voči euru sa pohyboval tesne nad 110 dolárovými centami. Výrazné zisky v minulom týždni zaznamenala britská libra. Voči euru si polepšila o takmer percento a vzájomný kurz oboch mien tak klesol na 0,8520 libry, keď prieskumy pred budúcotýždňovými parlamentnými voľbami ukazujú jasný náskok Konzervatívnej strany premiéra Borisa Johnsona pred ľavicovými labouristami, s mnohými pre trhovú ekonomiku nepriateľskými návrhmi zákonov.