Akciové trhy

Akciová rely po malej pauze nabrala v úvode týždňa znovu na sile a akcie v zámorí opäť prepisovali svoje historické maximá. Optimizmus na trhu priživovali veľmi dobré firemné výsledky za prvý kvartál, ktorým vládnu technologickí giganti, ale aj známky zrýchľovania ekonomického rastu pri uvoľňovaní koronareštrikcií. Udalosťou týždňa bolo zasadnutie Fedu, ktoré neprinieslo nič nové ani prekvapujúce. Centrálna banka potvrdila, že ekonomická aktivita aj nezamestnanosť sa vyvíjajú pozitívnym smerom a zvýšená inflácia odráža len prechodné faktory, a preto nevidí dôvod na to reagovať. Úrokové sadzby aj kvantitatívne uvoľňovanie tak zostali nezmenené, pričom Fed ani len nenaznačil, kedy plánuje s uťahovaním menových kohútikov. V závere týždňa zastihla Wall Street väčšia korekcia a výber nahromadených ziskov z dlhých pozícií, keď pozitívne faktory vplývajúce na trhy už boli zacenené vo vysokých valuáciách a burzy vyčkávajú na nový impulz smerom nahor. Strácali aj európske akcie, keď sa ukázalo, že eurozóna sa vinou dopadov pandémie ocitla v prvom kvartáli opäť v recesii. Sumárne blue chips index Dow Jones stratil pol percenta a usadil sa na 33 874 bodoch. Širší index S&P 500 nakoniec zakončil týždeň bez zmeny na 4 181 bodoch a technologický Nasdaq odpísal 0,4 percenta na 13 962 bodov. Paneurópsky index STOXX Europe 600 skončil nižšie o 0,4 percenta na 437 bodoch, nemecký DAX až skoro o percento na 15 135 bodoch, zatiaľ čo britský FTSE 100 pridal pol percenta na 6 969 bodov.

Dlhopisové trhy

S eufóriou z jasne holubičieho Fedu a silného oživenia nielen americkej, ale aj globálnej ekonomiky prudko vzrástli výnosy štátnych dlhopisov na oboch brehoch Atlantiku. Americký 10-ročný výnos zaznamenal najväčší týždenný posun za ostatný mesiac a vyšplhal sa nad 1,6 percenta. Nemecká desiatka sa vyšvihla už na -0,2 percenta.

Komoditné trhy

Posun výnosových kriviek smerom nadol sa odzrkadlil na zlate, ktoré sa aj s prispením obratu na dolári usadilo hlbšie pod 1 800-dolárovou hranicou. Žltý kov stratil celkovo necelého pol percenta na 1 769 dolárov. Ropa sa drží na šesťtýždňových maximách, keď býčie vyhliadky oživujúceho dopytu po komodite prevážili nad obavami z dosahov rýchleho šírenia ochorenia COVID-19 vo viacerých krajinách ako India, Brazília či Japonsko. Americká ľahká ropa WTI si pripísala 2,3 percenta na 63,5 dolára a severomorský benchmark ropa Brent pridal 1,7 percenta na 67,2 dolára za barel.  

Devízové trhy

Americký dolár sa celý týždeň držal voči euru dvojmesačných miním, keď priaznivé údaje z domácej ekonomiky kompenzovala pokračujúca mimoriadne uvoľnená menová politika Fedu a obavy investorov z dôsledkov rozsiahlych výdavkových plánov Bieleho domu v hodnote 1,8 bilióna dolárov. Zvrat nastal v závere týždňa, keď euro stratilo nahromadené zisky a prudko oslabilo v dôsledku slabého vývoja európskej ekonomiky v prvom kvartáli. Tá sa ocitla znovu v recesii, čo kontrastuje s vývojom v USA, kde ekonomika silno rastie.