Akciové trhy

Hlavné svetové akciové burzy ostali aj v minulom týždni pod predajným tlakom, keďže na ne stále vplývali obavy zo spomaľovania globálneho ekonomického rastu spolu s protekcionizmom v zahraničnom obchode v kombinácii s menej uvoľnenou menovou politikou. V prípade Európy to boli aj nedoriešené otázky talianskeho rozpočtu na budúci rok a brexitu. Aj naďalej bol pod intenzívnym predajným tlakom technologický sektor, kde negatívne pôsobila séria faktorov od obáv zo slabšieho dopytu po iPhonoch Applu, cez riziko väčšej regulácie sociálnych sietí až po názory, že súčasné valuácie sú neadekvátne vzhľadom na zhoršený výhľad globálnej ekonomiky. Výrazný pokles cien ropy znamenal veľké straty pre energetický sektor. Výsledkom bol pokles najsledovanejšieho indexu na svete – amerického S & P 500 o 3,8 percenta, čím vymazal všetok zisk od začiatku novembra a opätovne aj roka. Technologický index Nasdaq Composite stratil až 4,3 percenta. Európsky index STOXX 600 prišiel o 1,0 percenta, pričom emerging trhy merané MSCI Emerging World indexom klesli o 1,7 percenta.

Dlhopisové trhy

Všeobecný negatívny sentiment na trhoch pre signály spomaľovania globálneho ekonomického rastu a s tým súvisiaca averzia k riziku viedli k odrazu cien, a teda k poklesu výnosov bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov Spojených štátov a Nemecka pri raste rizikových prirážok korporátnych dlhopisov. Prispel k tomu aj opatrnejší slovník predstaviteľov Fedu, ktorí notifikujú externý vývoj a jeho negatívny vplyv na ekonomický rast USA. To vedie následne k rastu špekulácií, že americká centrálna banka bude musieť na budúci rok zastaviť cyklus zvyšovania sadzieb. Preto americký 10-ročný benchmark klesol o tri bázické body na 3,03 percenta pri rovnakom poklese nemeckého dlhopisového benchmarku s rovnakou splatnosťou na 0,33 percenta.

Komoditné trhy

Zlato sa konsolidovalo v okolí dvojtýždenných maxím nad 1 220 dolármi ako bezpečný prístav a len silnejší dolár v závere týždňa mu zabránil vo výraznejšom zisku. Ropa klesla na 13-mesačné minimá a benchmark WTI sa pozrel pod 55-dolárovú métu. Naďalej na ňu vplýva previs ponuky na trhu, keďže hlavní producenti na čele so Saudskou Arábiou, Ruskom a s USA zvyšujú ťažbu, pričom Washington udelil výnimku viacerým krajinám pre nákup iránskej ropy, a súčasne rastú obavy zo spomalenia dopytu po komodite v dôsledku pomalšieho globálneho ekonomického rastu a slabosti mien mnohých rozvíjajúcich sa krajín. Navyše vývoj ovplyvňovali aj vyhlásenia amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že si praje ešte nižšie ceny ropy. Saudská Arábia by mu pritom mohla vyhovieť z „vďaky“ za to, že napriek rastúcim dôkazom o tom, že za vraždou svojho novinára v Istanbule stál samotný Rijád, Washington ho stále vníma ako spojenca a nesnaží sa zaviesť sankcie voči saudskémurežimu.

Devízové trhy

Dolár v priebehu minulého týždňa čerpal silu z averzie k riziku na trhoch, ktorá bola miestami prerušovaná názormi, že Fed bude musieť prerušiť či úplne ukončiť cyklus zvyšovania sadzieb, keď sa slabosť globálnej ekonomiky preleje aj do Spojených štátov, ktorých ekonomika je stále pomerne rezistentná k rôznym externým negatívnym faktorom vrátane obchodnej vojny. Výsledkom bol rast dolárového indexu o 0,5 percenta, pričom voči euru dolár zosilnel až o 0,7 percenta na 113,4 centa, keď benefitoval najmä zo zverejnenia slabých prieskumov PMI za november z eurozóny naproti solídnym z USA.