Akciové trhy

Americké akciové trhy prepisovali aj v minulom týždni historické maximá podobne ako agregátna globálna trhová kapitalizácia. Medzi investormi naďalej panuje pozitívna nálada z presvedčenia o pokračovaní nadtrendového synchronizovaného globálneho ekonomického rastu, ktorý sa stáva samoudržateľný aj bez veľkej podpory centrálnych bánk, ktorých politika je tak či tak stále uvoľnená, a len podtrendového odrazu inflácie. K tomu sa pridalo postupné započítavanie zníženia daní v Spojených štátoch spolu s očakávaniami deregulácie biznisov či fiškálnych stimulov. Súčasne korporátna výsledková sezóna za predchádzajúci kvartál ukázala na robustný rast zisku. Darilo sa aj európskym akciám, keďže prudké posilnenie eurasa zastavilo. Celkovo bluechipsový paneurópsky index Euro Stoxx 50 pridal 1,0 percenta pri raste nemeckého indexu DAX 30 o 1,4 percenta, francúzskeho indexu CAC 40 o 0,2 percenta, len britský index FTSE 100 zoslabol o 0,6 percenta na pozadí posilnenia libry. Široký americký index S & P 500 pridal 0,9 percenta a súčasne prekonal 394-dňový rekord bez korekcie o viac ako päť percent pri 1,0-percentnom raste bluechipsového indexu Dow Jones a pri rovnakom raste technologického indexu Nasdaq Composite.

Dlhopisové trhy

Americká výnosová krivka sa posúvala nahor, k čomu okrem zníženej averzie k riziku pomohol aj rast presvedčenia, že silné makrofundamenty sa pretavia aj do odrazu inflácie. Výsledkom bol rast 10-ročného výnosu o 10 bázických bodov na 2,65 percenta. Nemecké výnosy len stagnovali, keďže ostatné výrazné posilnenie eura vyvolalo na trhoch obavy, že ECB by mohla byť na najbližšom zasadnutí viac holubičia, aby nevyvolala zbytočné a predčasné sprísnenie finančných podmienok, pričom k zmene slovníka by mohla pristúpiť až na jar. Ochota podstupovať riziko, ako aj zlepšujúce sa makrodáta sa pretavili tiež do rastu cien dlhopisov na rozvíjajúcich sa trhoch, k čomu pomáhal aj slabý dolár. Rizikové prirážky na podnikových dlhopisoch pritom vo všeobecnosti ďalej klesali, hoci dokázali v najlepšom kompenzovať straty na durácii.

Komoditné trhy

Zlato vstúpilo do minulého týždňa len s nesmelým rastom pod tlakom oslabovania dolára, ktorý však vymazali poklesy nasledujúcich dní. Bezpečne vnímanému kovu neprial sentiment na trhoch naklonený rizikovejším aktívam najmä v podobe akcií, ktoré si užívajú množstvo pozitívnych impulzov, odraz výnosov na dlhopisoch a zastavenie vädnutia dolára. Zlato tak v minulom týždni pokleslo o 0,5 percenta a dostalo sa na 1 332 amerických dolárov za trójsku uncu, udržiavajúc sa v blízkosti štvormesačných maxím. Ropa začiatok týždňa tiež otvorila rastom, keď severomorský benchmark Brent prelomil 70-dolárovú hranicu po prvý raz za takmer tri roky. Rastu prispievala dohoda členov OPEC o znížení produkcie, o ktorú sa však v druhej polovici týždňa začali obchodníci obávať. Vyššie ceny totiž začali lákať aj ťažiarov v USA, ktorým OPEC a jeho partneri prenechávajú trhový podiel len veľmi neradi. Začali sa tak šíriť špekulácie, že by OPEC mohol prehodnotiť doterajšiu stratégiu obmedzenej produkcie a dohoda by nemusela vydržať podľa plánu. V napätí držalo trhy aj víkendové rokovanie členov OPEC a jeho partnerov v Ománe, ktoré sa malo týkať vývoja dohody o obmedzenej produkcii. Severomorský Brent tak týždeň ukončil so stratou 1,8 percenta na hodnote 68,6 dolára za barel, zatiaľ čo americký WTI poklesol o 1,5 percenta na cenu 63,4 amerického dolára za barel, k čomu čiastočne prispel aj výber zisku horúcich špekulatívnych peňazí.

Devízové trhy

Euro v úvode minulého týždňa pokračovalo v posilňovaní voči doláru tesne pod 123 dolárových centov na trojročné maximá, keď viacerí centrálni bankári z ECB naznačili možnosť ukončenia programu nákupu aktív už v septembri. Súčasne trh ostával skeptický ohľadom zrýchlenia uťahovania monetárnej politiky Fedom vzhľadom na pomalý rast inflácie. Okrem toho sa objavujú obavy o prehĺbenie deficitu rozpočtu USA v reakcii na zníženie daní a o prehĺbenie deficitu bežného účtu, keď sa spomalí prítok kapitálu do amerických aktív vzhľadom na ich bohaté valuácie a na lepšie investičné príležitosti mimo nich, čo sa v minulosti prejavilo oslabením dolára. V druhej polovici týždňa však euro skorigovalo, keď rástli obavy, že jeho ostatné výrazné posilnenie bude viesť ECB k holubičiemu slovníku, respektíve, že upraví slovník na viac jastrabí až v marci alebo v apríli. Okrem toho rástla aj nervozita okolo zloženia budúcej vlády v Nemecku, ktorú malo rozuzliť nedeľňajšie zasadnutie sociálnych demokratov na čele s Martinom Schulzom, či budú ochotní ďalej vládnuť s najsilnejšou stranou CDU/CSU úradujúcej kancelárky Angely Merkelovej a ukončiť tak štyri mesiace koaličných rokovaní. Spoločná mena eurozóny v závere minulého týždni voči americkému doláru končila len tesne nad 122 dolárovými centmi.