Nepôjde o klasické veľké vozidlá, majú rozmery elektrických autíčok pre deti. Sú úplne autonómne a svojimi kamerami snímajú okolie. Zábery sa prenášajú do kontrolnej miestnosti v budove polície. Pomocou biometrického softvéru budú v dave vyhľadávať tváre zločincov či podozrivých.

Pokročilý robotický systém si so sebou nesie aj miniatúrny dron, ktorý môžu v prípade potreby vypustiť a sledovať zábery zhora.

Vozidlo O-R3 je výrobkom singapurskej firmy OTSAW Digital. Dubaj je prvým miestom na svete, kde ho nasadia operačne. „Dubajská polícia chce používať v boji proti zločinu najnovšie technológie. Chceme posilniť naše operácie aj pomocou robotov. Naším cieľom sú bezpečné ulice aj bez početných policajných hliadok,“ vyhlásil veliteľ dubajskej polície, generálmajor Abdulláh Chalífa Al-Merri.

/data/MediaLibrary/articles/11839/dubaj.jpg Zdroj: Telegraph

O-R3 ponúka 360-stupňový prehľad o situácii okolo seba. Už len prítomnosťou na ulici pôsobí preventívne a odstrašujúco. Dokáže sa nabíjať sám, a tak môže hliadkovať nepretržite 24 hodín denne, 7 dní v týždni, celý rok.

Vozidlá budú nasadené najmä v oblastiach vyhľadávaných turistami. Prístup k ich ovládaniu budú mať iba vybraní policajní dôstojníci, ktorí sa k nim dostanú prostredníctvom svojich odtlačkov prstov.

Drony zachraňujú život

Od ochrany bezpečnosti je to len krôčik k záchrane životov. V Európe zomrie každoročne 300 000 ľudí na zastavenie srdca, 90 percent z nich zomrie mimo nemocnice. S každou minútou bez oživovania klesá šanca na prežitie o 10 percent. Klasickým záchrankám môže dlho trvať, kým sa dostanú k pacientovi po ceste. Švédski výskumníci preto prišli s nápadom namontovať defibrilátor na dron a dopraviť ho v urgentnom prípade na miesto vzduchom.

Skúšky ukázali, že dron je štyrikrát rýchlejší ako sanitka. Keď blikajúci dron pristane na mieste, človek, ktorý volal na núdzovú linku, z neho vezme defibrilátor a podľa vizuálnych a zvukových pokynov môže začať pomáhať pacientovi. Podľa tvorcov projektu je celý proces veľmi jednoduchý a môže zachraňovať život v čase, keď rozhoduje každá sekunda. Teraz dúfajú, že sa ich projekt rozšíri do celého Švédska.

Pizza za štyri minúty?

V Kalifornii už využívajú automatizáciu aj pri takých činnostiach, ako je pečenie a donáška pizze. A úspora času je poriadna, v priaznivých prípadoch dokážu doručiť čerstvú pizzu už za štyri minúty od objednávky.

Spoločnosť Zuma Pizza v Mountain View využíva robotické ramená už pri príprave. Ľudský kuchár sa postará iba o rozmiestnenie prísad. Kľúč k úspechu je však v donáške. Firma má nákladné autá, ktoré na korbe roboticky pečú pizzu. Analýza predchádzajúcich objednávok ukázala, aká pizza je v ktorých štvrtiach obľúbená, a tými sú autá zásobené. Nákladné auto zároveň slúži ako centrála v danej štvrti a pizzu z neho doručujú poslíčkovia na skútroch. Ak si objednáte bežnú pizzu, môžete ju tak mať za spomínané štyri minúty. Inak môže čas donášky trvať aj bežných 45 minút.