Frieze London spája viac ako 160 popredných svetových galérií, ktoré vystavujú ambiciózne prezentácie začínajúcich aj etablovaných umelcov. K najdôležitejším oblastiam záujmu patrí tohtoročný oddiel venovaný objavovaniu a radikálnej feministickej praxi, neziskový program Frieze Projects s účasťou 11 medzinárodných umelcov a prvýkrát v tomto roku Frieze Sculpture, najväčšia voľná prehliadka veľkých vonkajších inštalácií a sôch v Londýne.

Jedným z výrazných diel, ktoré upútajú vašu pozornosť na veľtrhu, je obraz Glitterball Judas, pripomínajúci dielo Bozk Judáša. Nejde však o slávne 700 rokov staré dielo talianskeho majstra Giotta, lež o jeden z nových kúskov Jeffa Koonsa. „Unavený z toho, že svoje umenie založil na reklamách a na gýčovitých fotografiách šteniatok, prerobil Jeff Koons jeden z najvýraznejších obrazov v histórii,“ vraví slávny britský kritik Jonathan Jones v článku pre Guardian. Kristov plášť v sebe v novom Koonsovom pojatí ukrýva modrú blyštiacu sa guľu, ktorá vo svojom odraze zachytáva okolie – galeristov a zberateľov túžiacich po investične zaujímavých obchodoch.

zdroj: The Guardian

Na Frieze však nájdete aj diela staršie, ako je Koonsova parafráza protorenesančného Giottovho obrazu, dokonca oveľa staršie ako pôvodná maľba. Môžete objaviť napríklad bronzovú sošku gazely z prvého storočia pred naším letopočtom. Socha vypovedá o posadnutosti starovekých Rimanov exotickými zvieratami. Exotické zvieratá často dovážali zo zámoria, aby ich v novom domove chovali ako domáce zvieratá zámožných občanov alebo boli určené na lovecké ciele. Gazela pochádza z románskych kolónií v Afrike a hneď v prvých hodinách vernisáže prešla z jednej súkromnej zbierky do druhej.

O niečo mladší je anglický žaltár z 15. storočia nášho letopočtu, ktorý sa na Frieze dostal zo súkromnej zbierky v Spojených štátoch. „Nájsť špičkovú anglickú knihu žalmov nie je také jednoduché, len veľmi málo z nich prežilo dvojité sily erózie anglikánskej cirkvi a obdobie sekulárneho a technologického pokroku,“ píše Andrew Goldstein, šéfredaktor amerických Artnet news.

/data/MediaLibrary/articles/12333/zaltar.jpgzdroj: Artnet

Lenže na Frieze objavíte aj diela z neskoršieho obdobia, ktoré sa cenovo vyrovnajú spomínaným historickým artefaktom. Patrí k nim napríklad dielo Oskara Schlemmera, jedného z dôležitých predstaviteľov slávnej nemeckej školy Bauhaus. Pre jeho tvorbu bola silnou inšpiráciou choreografia tanečných krokov. Na portréte, ktorý na londýnskom veľtrhu nájdete za 600-tisíc libier, však umelec venoval menej pozornosti analýze a interpretácii fyzického pohybu. Naopak, viac skúmal vnútornú psychológiu sediacej postavy, ktorá sa objavuje na obraze.

Čo sa týka prezentácií galérií, výrazne vyčnieva napríklad galéria Hauser & Wirth, ktorá v spolupráci s kurátorkou Mary Beardovou, profesorkou klasického umenia na Cambridgeskej univerzite, predstavila expozíciu s názvom Bronzová doba 3500 p. n. l. – 2017 n. l. Stánok zahŕňa artefakty zapožičané z medzinárodných múzeí a zo súkromných zbierok, obsahuje aj sochy umelcov a umelkýň, akými sú Louise Bourgeois, Henry Moore alebo Fausto Melotti. Bronzová doba sa stala komerčným hitom veľtrhu. Už prvý deň výstava zaznamenala veľmi zaujímavý predaj, napríklad veľkej bronzovej plastiky od Hansa Arpa za 1 100 000 dolárov alebo bronzového panelu od Rashida Johnsona za 125 000 dolárov.

/data/MediaLibrary/articles/12333/oskar-schlemmer-sinnender-zdroj-tagesspiegel.de.jpgzdroj: Tagesspiel

Mimo veľtrhu odporúča známy kritik Hans Ulrich Obrist vyliezť v CNN po schodoch na samý vrchol budovy Store Studios, kde Serpentine a Vinyl Factory spoločne prezentujú kľúčové video Arthura Jafu s názvom „Láska je posolstvom, posolstvo je smrť“ v čiernom vinylovom stane na streche. Okrem tohto diela H. U. Obrist spomína aj ďalšie dôvody, prečo Store Studios navštíviť. „Tento rok existuje niekoľko dôvodov na návštevu Store Studios, od Lissonovskej veľkej, 50. výročie oslavujúcej výstavy s názvom Všetko naraz až po inštalácie Jeremyho Shawa a Ryojiho Ikedu.“

Zaujímavú reportáž z Friezu ponúka aj Artsy, najslávnejší portál predávajúci umenie. Inšpirovať sa môžete vypočutím podcastu na tomto odkaze.

Umelecký veľtrh Frieze je otvorený do nedele 8. októbra v Regent’s Parku a v Gloucester Green v Londýne.