Kým o Stevenovi Cohenovi sme naposledy písali v spojitosti s odpredajom zaujímavého obrazu maliara Jeana-Michela Basquiata s názvom La Hara, najnovšie sa objavila informácia, že S. Cohen počas tohto roka investoval aj do významnejšieho kúska. Lichtensteinov obraz „Masterpiece“ je skutočne veľdielom, za ktoré Steven Cohen zaplatil 165 miliónov dolárov.

Obchodník s umením

Obraz znázorňujúci akoby klasický pop-art komiks, paradoxne, nesie repliku, ktorá prenesene popisuje, že tento obraz je veľdielom a raz to ľudia ocenia. Obraz vznikol ešte v roku 1962 rukou Roya Lichtensteina a pri súčasnej kúpe ho právom možno považovať za jeden z najdrahších obrazov súčasnosti. Dielo sa predalo prostredníctvom galérie Acquavella v New Yorku.

/data/MediaLibrary/articles/11743/profimedia-0264016404.jpg

Meno Stevena Cohena sa pritom objavilo na scéne prednedávnom, keď do dražby ponúkol spomínaný obraz La Hara, ktorý vznikol v roku 1981 rukou maliara Basquiata a získal viacero pozitívnych hodnotení.

Manažér hedžového fondu a známy newyorský finančník Steven Cohen, ktorý sa preslávil najmä vo svete finančných trhov svojím fondom Point72 Asset Management a ktorý je známy svojou zbierkou viacerých moderných umeleckých diel, zaň požadoval 28 miliónov dolárov. Nakoniec koncom minulého mesiaca obraz vydražili za 35 miliónov dolárov. Išlo totiž o jeden z mála obrazov Basquiata znázorňujúcich bieleho muža s politickým aspektom.

Cena nerozhoduje

A práve maliara Basquiatovi sa nedávno týkala aj iná newyorská dražba, kde obraz tohto umelca kúpil japonský miliardár za 110,5 milióna dolárov. Necelých tridsať rokov od úmrtia maliara tak ide o rekordnú sumu za dielo zosnulého výtvarníka. Samotná aukcia pritom dosiahla neuveriteľnú výšku jednej miliardy dolárov na predaji.

Basquiatov obraz „Neoznačený“ z roku 1982 pripomína tvár a lebku zároveň a má výrazné azúrové pozadie. Podľa jeho vlastných slov si ho zamiloval štyridsaťjedenročný japonský podnikateľ Yusaku Maezawa, ktorý už vlani za portrét Basquiata zložil na aukcii sumu 57 miliónov dolárov.

Na svojom instagramovom profile, kde rád uverejňuje svoje zážitky, Yusaka uviedol: „Som šťastný, lebo vám môžem oznámiť, že som práve vyhral toto veľdielo. Keď som sa prvýkrát stretol s týmto obrazom, bol som veľmi nadšený a vďačný za svoju lásku k umeniu. Chcem sa podeliť o túto skúsenosť s čo najväčším počtom ľudí.“

Neoznačený umelec

Obraz „Untitled“ (Neoznačený) vyvolal na aukcii napätú desaťminútovú vojnu o cenu. Plátno bolo na verejnosti prakticky neviditeľné už od roku 1984, keď ho kúpil prvý majiteľ za 19-tisíc dolárov. Podľa Sotheby's bude obraz nakoniec umiestnený v múzeu v meste Maezawa v meste Chiba v Japonsku.

Umelec Basquiat sa narodil v Brooklyne rodičom z Haiti a z Portorika a zomrel v roku 1988 vo veku len 27 rokov na predávkovanie po osemročnej kariére.