Akciové trhy

Americké akciové trhy ostali v ostatnom týždni takmer nezmenené napriek silnej podnikovej kvartálnej výsledkovej sezóne, ktorá prekonáva očakávania. Politická nervozita vo Washingtone sa ešte vystupňovala, keď sa republikánom už po druhýkrát nepodarilo zrušiť hlasovanie za zrušenie zákona o zdravotnej starostlivosti, tzv. Obamacare, pričom o hlasovaní v jeho neprospech rozhodla práve nejednotnosť vládnucich republikánov. Otázniky pridala aj obmena na poste šéfa komunikácie, je ním kontroverzný Anthony Scaramucci, ktorý sa stal takmer okamžite centrom konfliktov. Za tým nasledovala rezignácia šéfa štábu Bieleho domu Reincea Priebusa, ktorého nahradil bývalý generál John F. Kelly. Širšiemu spektru amerických akcií nepomohli ani solídne výsledky ziskovosti a tržieb, ktoré priniesla výsledková sezóna podnikov za druhý kvartál. Široký index S&P500 napriek pomerne vysokej volatilite uzavrel týždeň so stratou len dvoch stotín percenta. Smerovaním ho nasledoval aj index technologických titulov Nasdaq Composite, ktorý klesol o 0,2 percenta.Bluechipsový Dow Jones si, naopak, pripísal 1,2 percenta, posúvajúc ho tak na nové historické maximum. Paneurópsky index Euro Stoxx 50 vymazal časť strát z minulého týždňa, keď si pripísal 0,5 percenta, čomu pomohol francúzsky CAC 40 rastom 0,3 percenta. Nemecký DAX, naopak, poklesol o 0,6 percenta a britský FTSE 100 až o 1,1 percenta.

Dlhopisové trhy

Výnosy amerických desať ročných dlhopisov ukončili týždeň rastom, a to aj napriek holubičiemu podtónu zasadnutia Fedu, ktorý však investori nakoniec prehodnotili vzhľadom na očakávania relatívne skorej redukcie robustnej bilancie centrálnej banky. K rastu prispela aj lepšia nálada v ekonomike podľa indexov nákupných manažérov (PMI) za júl. Naopak, nejednotnosť vládnucich amerických republikánov pri hlasovaní v Kongrese zhoršuje prospekty hladkého a rýchleho prijatia daňovej reformy a fiškálnych stimulov v USA, ktoré by zrýchlili ekonomický rast a podporili lenivú infláciu. Investori tak aj vzhľadom na napäté politické pomery vo Washingtone volili iné alternatívy bezpečných prístavov. V Európe zas výnosom štátnych dlhopisov Nemecka pomohol vzrásť rýchlejší ako očakávaný odhadovaný júlový rast inflácie. Na týždennej báze vzrástol 10-ročný výnos amerických štátnych dlhopisov o päť bázických bodov na 2,29 percenta a nemeckých o štyri bázické body na 0,54 percenta.

Komoditné trhy

Zlato si v ostatnom týždni užilo výslnie bezpečného prístavu napriek rastu výnosov na dlhopisových trhoch. Cenu žltého kovu podporuje najmä pretrvávajúca politická nervozita vo Washingtone, ktorá minulý týždeň vrcholila obmenou významných postov okolo prezidenta Trumpa. Na miesto šéfa komunikácie sa dostal Anthony Scaramucci, ktorý sa za krátky čas stihol svojím kontroverzným správaním dostať do stredobodu pozornosti. V reakcii na jeho prijatie odstúpil šéf štábu Bieleho Domu Reince Priebus, nahradil ho bývalý generál John F. Kelly. Zlatu navyše nahrala aj Americká centrálna banka, keď jej predstavitelia na svojom minulotýždňovom zasadnutí naznačili, že nemajú potrebu ponáhľať sa s uťahovaním monetárnej politiky. Zlato si v ostatnom týždni pripísalo 1,2 percenta a vzrástlo na takmer 1 270 amerických dolárov za trójsku uncu. Solídny rast zavŕšila na konci minulého týždňa aj ropa, ktorá zaznamenala päť po sebe idúcich rastových dní. Čierne zlato tak najprudšie zareagovalo na výzvu OPEC smerovanú na jej členské krajiny, aby zvýšili disciplínu pri dodržiavaní dohody o zníženej produkcii. Saudská Arábia navyše potvrdila svoj záväzok, že zníži export ropy v auguste. Solídny rast zaznamenala ropa aj po zverejnení pravidelných týždenných štatistík zásob v USA, ktorých pokles výrazne prekonal očakávania trhu. Severomorský Brent tak ukončil týždeň rastom 9,3 percenta na 52,5a americký WTI si polepšil o 8,6 percenta na 49,7amerického dolára za barel, čím sa komodita posunula na dvojmesačné maximá.

Devízové trhy

Americký dolár zoslabol voči košu hlavných zahraničných mien vzhľadom na stále neutíchajúce kontroverzie v Bielom dome. Doláru uškodilo aj hlasovanie v neprospech zrušenia zákona o zdravotnej starostlivosti známeho ako Obamacare. Nejednotnosťou vládnucich republikánov sa totiž znižuje pravdepodobnosť zhody pri prijímaní fiškálnych opatrení a najmä daňovej reformy, ktorá od zvolenia Donalda Trumpa spustila rallye na akciových trhoch. Dolárových investorov odradili aj posledné holubičie slová Fedu, že sa nemá kam ponáhľať so zvyšovaním sadzieb. Obchodníci však očakávajú pomerne skoré redukovanie 4,5-biliónovej bilancie centrálnej banky, ktorú nahromadila za niekoľko rokov kvantitatívneho uvoľňovania. Euro voči doláru minulý týždeň zosilnelo o tri štvrtiny percenta a posledný júlový týždeň ukončilo na úrovni 117,51 dolárového centa, čo predstavuje vyše dvojročné maximá.