Vyhorená chata ožila na plátne

/data/MediaLibrary/articles/8505/erika-miklosova-pri-praci-foto-c-jakub-rocek.jpgZdroj: Jakub RočekErika Miklóšová pri práciErika Miklóšová je už šiestou autorkou, ktorá počas letnej rezidencie v kultúrnom centre Banská St a nica vytvorila na stenu čakárne definujúcu rozmery projektu na 54 m2 monumentálnu maľbu. Rezidenciu „6 × 9“ v minulosti absolvovali napríklad známe postavy súčasného slovenského umenia Jana Farmanová, Erik Šille alebo Andrej Dúbravský.

Rok 2015 bol venovaný opäť slovenskej mladej maľbe. Príbehy, ktoré Erika do svojich malieb vnáša z filmov alebo z klasických maliarskych diel z dejín umenia, zjednocuje využitím maliarskeho, respektíve grafického valčeka. Jej diela tak vzorom známym skôr z dedinského prostredia dostávajú lokálny charakter. Aj v tomto prípade čerpala umelkyňa inšpiráciu v lokálnom kontexte Banskej Štiavnice.

„Priamou inšpiráciou pri motíve diela bol pre mňa zážitok z prvého dňa pobytu v Banskej Štiavnici, keď som pri jazere Počúvadlo uvidela ruiny vyhorenej chaty. Pokrútené plechy, čierne trámy, prepadnutý strop, trčiace komíny, opustený priestor, ktorým už prerastal zelený brečtan. Vizuálne silný zážitok vytvorený ohňom. Dom, ktorý fungoval zakonzervovaný v jednom okamihu,“ hovorí o predobraze autorka Erika Miklóšová.

/data/MediaLibrary/articles/8505/erika-miklosova-pred-svojou-malbou-na-vlakovej-stanici-v-banskej-stiavnici-foto-c-archiv-banska-st-a-nica.jpgZdroj: archív Banská St a nicaErika Miklóšová pred svojou maľbou na vlakovej stanici v Banskej Štiavnici

Maľbu nielen vidieť, ale aj cítiť

Maľbu na stanici nielen vidieť, ale aj cítiť. Miklóšová totiž maľuje akrylovými aj olejovými farbami súčasne, pričom olejové majú špecifickú vôňu. O zvolenej technike autorka hovorí: „V škole nám to zakazovali, olejom a akrylom sa predsa nemaľuje, je to chyba! A mňa to vždy tak šialene lákalo. Nechápem, prečo mi to zakazovali, ešte viac ma to vzrušovalo.“ Výsledok je však výnimočný, obraz doslova vťahuje diváka, pozýva ho vstúpiť do zdevastovaného obytného priestoru, ktorý však v autorkinom podaní ožíva.

Do galérie sa nezmestí

/data/MediaLibrary/articles/8505/malba-eriky-miklosovej-na-stanici-v-banskej-stiavnici-foto-c-erika-miklosova.jpgZdroj: Erika MiklóšováMaľba Eriky Miklóšovej na stanici v Banskej ŠtiavniciMožnosť nielen namaľovať, ale aj vystaviť také obrovské plátno je pre slovenských umelcov a umelkyne vzácna. Ak by aj našli prázdny priestor s rozlohou minimálne dvojizbového bytu, kde by mohli dielo vytvoriť, stále je tu problém, kde ho vystaviť. Slovenské galérie totiž v podstate nemajú priestory, kde by mohlo byť takéto obrovské dielo bezpečne prezentované. Na najbližšej výstave, ktorú Erika Miklóšová pripravuje vo februári 2016 v bratislavskej DOT. Contemporary Art Gallery, bude prezentovať „iba“ svoje menšie nové práce, ktoré však tiež rozhodne stoja za pozornosť.