Vila nazvaná Chartwell stojí na pozemku s rozlohou viac ako 4 hektáre v prestížnej štvrti Bel-Air. Mramorom obložená budova má 2 320 štvorcových metrov a v 30. rokoch minulého storočia ju navrhol architekt Sumner Spaulding. Postavil ju istý realitný magnát ako darček pre svoju manželku. Jej sa však masívna budova nepáčila. Podľa nej bola príliš okázalá a nikdy sa do nej nenasťahovala.

Obrovský dom tak istý čas zíval prázdnotou. Až v 40. rokoch ho kúpil hotelier Arnold Kirkeby. Jeho rodina potom nehnuteľnosť vlastnila až do roku 1986. V 60. rokoch sa vila dokonca objavovala v komediálnom seriáli The Beverly Hillbillies, Predstavovala v ňom sídlo hlavných hrdinov – zbohatlíckej rodiny Clampettovcov.

Prikúpime!

Potom, čo vilu získal Jerry Perenchio, prešla nákladnými úpravami. Z Francúzska povolal vychyteného dizajnéra Henriho Samuela, ktorý pracoval napríklad aj pre členov rodiny Rothschildovcov či Vanderbiltovcov. Išlo o multimiliónovú rekonštrukciu. Nový majiteľ však neostal len pri tom. Postupne skupoval susedné parcely a nehnuteľnosti a rozširoval tak pozemok, na ktorom rezidencia Chartwell stojí. Naposledy v júni 2016 prikúpil za 15 miliónov dolárov dlhoročné sídlo Ronalda a Nancy Reaganovcov v susedstve.

Celý pozemok tak tvorí päť susediacich parciel a ďalšie dve naproti cez ulicu. Hlavná vila má napríklad tanečnú sálu, vínnu pivnicu, veľký salónik či jedáleň. Stojí na najvyššom bode pozemku a je z nej pekný výhľad ponad stromy a domy na oceán.

K vile patrí samostatne stojaci hosťovský „domček“ s 530 štvorcovými metrami. Veľké záhrady udržiava v dokonalom stave celá armáda pracovníkov. Nachádza sa v nich aj osvetlený tenisový kurt a 25-metrový plavecký bazén. Pri bazéne je ďalší samostatný domček spojený s hlavnou vilou podzemným tunelom a výťahom. V podzemí sú ukryté aj garáže pre desiatky áut.

/data/MediaLibrary/articles/12040/bel-air-aerial-image2.jpgZdroj: Time

Presadil sa sám

Bývalý majiteľ tejto nádhery Andrew Jerrold Perenchio sa narodil v Kalifornii v roku 1930. Pochádzal z rodiny talianskych imigrantov, jeho dedko založil firmu obchodujúcu s ovocím a s vínom. Jerry bol najskôr štyri roky na vojenskej škole, potom študoval ekonomiku na Kalifornskej univerzite. Štúdium si platil sám rôznymi pomocnými prácami, potom si založil firmu, ktorá organizovala študentské večierky. Stále bol však aj v armáde a po skončení štúdia si odkrútil tri roky ako stíhací pilot. Pokračoval tiež vo svojom biznise a organizoval večierky pre dôstojníkov. Vďaka tomu mal kontakty s kapelami a dostal sa do veľkej talentovej agentúry.

V roku 1963 si založil vlastnú agentúru a do Ameriky priviedol napríklad Eltona Johna. Presadil sa aj ako športový promotér a producent televíznych seriálov. Najväčší úspech mu priniesla televízna sieť v španielskom jazyku Univision; spolu s mexickým podnikateľom Emiliom Azcárragom Milmom ju kúpili v 90. rokoch. V roku 2007 ju predali za 13,5 miliardy dolárov.

Perenchio zomrel v máji tohto roku vo veku 86 rokov. Hodnotu majetku, ktorý mediálny magnát vlastnil, odhadol magazín Forbes rok pred jeho smrťou na 2,6 miliardy dolárov. Okrem vily Chartwell sa teraz budú predávať aj ďalšie Perenchiove nehnuteľnosti. Vlastnil apartmán so 465 štvorcovými metrami navrchu mrakodrapu Museum Tower na Manhattane. V Malibu mu patrila časť súkromnej štvrte. V stráženej oblasti za plotom mal niekoľko domov vrátane troch priamo na pláži a vlastné golfové ihrisko.