Bentley vlani uviedlo na trh model Bentayga, ktorý sa hrdí titulom najrýchlejšie a najdrahšie SUV na svete. Rýchlosť má elektronicky obmedzenú na 301 km/h a jeho cena sa pohybuje od 160 000 do 230 000 libier. Teraz firma uvádza jeho špeciálnu edíciu nazvanú Bentayga Fly Fishing by Mulliner. Je to dvorná dielňa na úpravy Bentley a tentoraz v Mullineri navrhli a ručne vyrobili box, ktorý sa nainštaluje do kufra. Je z orechového dreva a zo sedlovej kože a nájdete v ňom všetko, čo rybár na svojej výprave potrebuje. Box má tri časti – jednu s náčiním a s návnadami, druhú s občerstvením a tretia je vodotesná a slúži na uloženie rybárskych čižiem na brodenie.

/data/MediaLibrary/articles/10000/cq5dam.web.1280.1280.jpgZdroj: Bentley MotorsBentayga Fly Fishing by Mulliner

Prvé dve časti majú výklopné dvierka a obsahujú niekoľko posuvných zásuviek a kontajnerov na ľahký prístup. Jeden z nich obsahuje mušky a materiál na ich výrobu. Pod ním sú hliníkové schránky na vlasce a na navijaky. Súprava prútov je rozložená v štyroch valcových kožených puzdrách, ďalšie kožené puzdrá slúžia na uloženie podberákov. Časť s občerstvením obsahuje tri termosky, porcelánový riad a, samozrejme, priestor na uloženie jedla. Táto časť je navrhnutá tak, aby po vybratí z auta slúžila aj ako stolička.

/data/MediaLibrary/articles/10000/bentayga-fly-fishing-car-hero-interior-close-up-1398x699.jpgZdroj: Bentley MotorsBentayga Fly Fishing by Mulliner

Kým prvé dve časti sú vnútri potiahnuté kožou, tretia je potiahnutá odolným materiálom podobným neoprénu. Slúži totiž na odkladanie čižiem a ďalších mokrých vecí, preto je vodotesná. Rovnako je vodotesná aj podlaha kufra auta. Súčasťou výbavy je elektronický odvlhčovač, ktorý udržiava kufor suchý a vzduch v ňom čerstvý. Mal by si poradiť aj s pachom rýb.

/data/MediaLibrary/articles/10000/bentayga-fly-fishing-car-hero-rear-boot-open-view1398x699.jpgZdroj: Bentley MotorsBentayga Fly Fishing by Mulliner

Všetky tri boxy možno z kufra jednoducho vybrať a uvoľniť tak batožinový priestor na iné účely. Čerešničkou na torte v tomto modeli je uvítacie podsvietenie dverí. Pri ich otvorení špeciálne bodové svetlá premietajú na zem logá Bentley a Mullineru. Každý zákazník si však pri objednaní svojho modelu Bentayga Fly Fishing by Mulliner môže zvoliť svoje vlastné logo.

Rolls-Royce kapitána Nema

Vodným živlom sa inšpiroval aj americký dizajnér, ktorý v štýle klasickej drevenej jachty upravil Rolls-Royce Wraith. Eddie Sotto sa dostal do pozornosti, keď navrhol úpravu tryskáča Embraer na Skyacht One (písali sme o ňom aj my). Dizajnérsky kúsok za 83 miliónov dolárov pripomína plavidlo kapitána Nema – Sotto kedysi pracoval pre štúdiá Disney a filmové dobrodružstvá cítiť z jeho návrhov dodnes. Nemo a tiež klasické jachty inšpirovali Sotta aj teraz, keď Wraith prerobil na Regattu. Chcel urobiť auto, ktoré by ladilo k lietadlu Skyacht One, a zároveň vzdať hold pôvodným modelom Rolls-Royce. Ich karosérie takmer pred sto rokmi totiž vznikali ručnou prácou remeselných majstrov.

/data/MediaLibrary/articles/10000/p043dq3t.jpg Zdroj: BBCRolls-Royce Regatta

Kým pôvodný Wraith stojí v USA 305 000 dolárov, Regatta bude stáť vyše milióna. Rolls-Royce s tým nemá nič spoločné, auto od neho len kúpia a úpravy robí kalifornská firma Aria Group. Regatta má mahagónom pokrytú strechu a veko kufra vpredu aj vzadu. Klient si, samozrejme, môže vybrať tiež inú farbu dreva. Drevené a mosadzné prvky s námorníckou tematikou dominujú aj v interiéri.

/data/MediaLibrary/articles/10000/p043dpz7.jpg Zdroj: BBCRolls-Royce Regatta