Najväčšou súkromnou motorovou jachtou je momentálne Azzam. V roku 2013 ju postavili v Nemecku pre šejka Chalífa bin Saída Al Nahjána. Emir z Abú Zabí je zároveň prezidentom celých emirátov. Jeho loď je dlhá 180 metrov a má tonáž 13 000 ton. Za cenu 600 miliónov dolárov ponúka nielen luxus, ale tiež bezpečnosť – vo výbave má napríklad aj obranný protiraketový systém a vlastnú miniponorku, ktorá sa dá použiť na skrytý únik.

Šejk Chalífa sa teraz môže pozerať zvrchu na dubajského emira a viceprezidenta emirátov Muhammada ibn Rašída Al Maktúma. Muhammad je od roku 2006 majiteľom jachty pomenovanej Dubai. Má dĺžku 162 metrov a stála 400 miliónov dolárov a v tom čase bola najväčšou na svete.

Už v roku 2009 však šejkovi Muhammadovi vyviedol nepekný kúsok Roman Abramovič. Dal si postaviť jachtu Eclipse, ktorá bola o jeden a pol metra dlhšia. S celkovou dĺžkou 163,5 m sa tak stala novou kráľovnou morí. Oboch však neskôr prekonal už spomínaný šejk Chalífa. Ani jemu však svetový primát nevydrží dlho. V roku 2018 by mala byť hotová jachta, ktorá sa stane najdlhšou a najdrahšou na svete. A tento titul jej zrejme nejaký čas ostane. Pracovný názov Projekt 222 totiž označuje dĺžku lode – 222 metrov. Tým prekoná jachtu Azzam až o 42 metrov. Nový majiteľ, ktorého identita je zatiaľ utajená, tým chce znížiť šancu, že by ho chcel niekto tromfnúť o meter-dva, ako to urobil Roman Abramovič. Nová superjachta bude stáť rovnú miliardu dolárov. Len kapitánova kajuta zaberá dve paluby, má 275 štvorcových metrov a vlastnú telocvičňu. Jachta má spolu sedem palúb, dva bazény a vlastné holičstvo a kaderníctvo. Ubytovanie poskytuje pre 36 hostí.

Nové trendy

Takéto obrovské lode ukazujú na výraznú zmenu trendov. „Pred 15 rokmi sa za veľkú jachtu považovala loď s dĺžkou 45 metrov. Teraz je to 100 metrov a viac,“ povedala pre CNN Gaelle Tallarida, riaditeľka Monaco Yacht Show. Nové superjachty sa často ani nezmestia do prístavu, majiteľov to však nemusí trápiť. Zakotvia na mori a na breh sa presunú člnom alebo helikoptérou. Väčšina z týchto veľkých lodí totiž má aj pristávaciu plochu na vrtuľníky.

Netradičný dizajn

Pravda však je aj to, že väčšina z týchto lodí má veľmi podobný dizajn a líšia sa naozaj len veľkosťou. Sú navrhnuté ako luxusné hotely s tradičným luxusom. Ak sa chce niekto naozaj odlíšiť, môže to skúsiť aj inak. Nórska firma Hareide Design navrhla jachtu, ktorá dĺžkou 108 metrov naozaj nemôže konkurovať spomínaným plávajúcim kolosom. Zaujať by mohla moderným škandinávskym dizajnom. Navrchu dominuje vyvýšená jedálenská a vyhliadková časť. Pod ňou je veľká otvorená hala a záhrada s 20-metrovým bazénom. Ďalší trojuholníkový bazén je na prove jachty. Čo je však na lodi najzaujímavejšie, je jej vlastná pláž. Korma jachty sa postupne zvažuje do mora a obmýva ju voda ako ozajstné pobrežie. Súkromnejšiu pláž asi na svete nenájdete.

/data/MediaLibrary/articles/9839/yacht7-clanok.jpgZdroj: Hareide Design

Nórsky projekt je moderný, aj čo sa týka energetickej sebestačnosti. Loď nesie 300 štvorcových metrov solárnych panelov, ktoré jej dodávajú dostatok energie na to, aby sa mohla pomaly plaviť v pokojných pobrežných vodách. Na väčšie vzdialenosti a vyššiu rýchlosť má k dispozícii klasický diesel-elektrický pohon.

/data/MediaLibrary/articles/9839/yacht5-clanok.jpgZdroj: Hareide Design