Graf 1: Objem indických rupií v obehu od začiatku roka 2015 do súčasnosti. Od zrušenia najväčších bankoviek v novembri poklesol objem meny o 86 percent

/data/MediaLibrary/articles/10799/graf1.pngZdroj: Bloomberg

Farmári tak trpia straty, pretože opatrenie ovplyvnilo ceny ich produktov v krajine, v ktorej 98 percent transakcií donedávna prebiehalo v hotovosti. Obchodníci totiž nemajú dostatok hotovosti na kúpu tovarov od producentov. Niektorí farmári museli dokonca zničiť celú svoju úrodu jednej plodiny, ktorú neboli schopní predať, aby nestrácali čas siatím ďalšej.

Našli sa však aj takí, ktorí chcú konvertovať ilegálnu hotovosť na čistú. Vláda však na to od zavedenia opatrenia odpovedala viac ako 60 zmenami či vysvetleniami, aby opravila medzery v zákone.

Neočakávaná likvidita spôsobená rýchlejším rastom depozitov ako pôžičiek, naopak, zasiahla bankový sektor, ktorý sa len do prvého decembrového týždňa musel vyrovnať s približne 13 triliónmi rupií. Najväčšia indická banka State Bank of India sa na tento prílev pripravila znížením úrokovej sadzby o 90 bázických bodov. Štátnu banku nasledovali aj ostatné banky, medzi ktoré patria Union Bank of India, Punjab National Bank či IDBI Bank. Banky teraz očakávajú rast dopytu po pôžičkách pre spotrebiteľov, ktoré by v dôsledku mohli podporiť aj rast dopytu po pôžičkách pre spoločnosti. Rast dopytu po pôžičkách totiž v roku predchádzajúcom 25. novembru padol na 5,8 percenta, čo je najnižšie tempo od roku 1992.

Graf 2: Medziročný rast dopytu po komerčných pôžičkách v Indii na 25-ročných minimách 

/data/MediaLibrary/articles/10799/graf2.pngZdroj: Bloomberg