Akciové trhy

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku aj v Ázii končili v prvom septembrovom týždni v červených číslach pod tlakom kombinácie geopolitického napätia okolo Severnej Kórey, pokračujúcej skepsy k schopnosti amerického prezidenta Donalda Trumpa presadiť jeho politickú agendu, ako aj otáznikov nad veľkosťou škôd z blížiaceho sa hurikánu Irma. Averziu k riziku mierne znižovala prekvapujúca kooperácia amerických demokratov a republikánskeho prezidenta Trumpa ohľadne krátkodobého predĺženia dlhového stropu do legislatívy pomoci po škodách, ktoré spôsobil hurikán Harvey.

Dáva to nádej, že Kongres sa predsa len dokáže dohodnúť. Na druhej strane faktom je, že problém zvýšenia dlhového stropu a rozpočtu vôbec nebol systematicky vyriešený, len odsunutý na neskôr. Celkovo bluechipsový európsky index Euro Stoxx 50 stagnoval so ziskom 0,1 percenta, americký bluechipsový index Dow Jones klesol o 0,9 percenta pri stratách širokého indexu S & P 500 vo výške 0,6 percenta.

Dlhopisové trhy

Ceny bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov Spojených štátov rástli, a teda ich výnosy klesli v dôsledku už spomínaných faktorov zvyšujúcich averziu k riziku – pre stále rezonujúce napätie okolo Severnej Kórey, nedoriešené problémy zvýšenia dlhového stropu, ktoré boli odložené len približne o tri mesiace, a pre nedôveru trhu v to, že prezident Trump dokáže pokročiť s daňovou reformou či s fiškálnymi stimulmi. Trhy zároveň neveria, že Fed by mohol v prostredí nízkej inflácie a politických sporov vo Washingtone doručiť ďalšie zvýšenie sadzieb do konca roka. A neverí, že by mohol pokračovať v sprísňovaní menovej politiky aj na budúci rok. Preto americký 10-ročný výnos klesol v uplynulom týždni o 12 bázických bodov na 2,05 percenta. Klesali aj výnosy dlhopisov eurozóny, keď sa nemecká desiatka posunula na 0,31 percenta.

Okrem vývoja v USA k tomu prispela aj holubičo prijatá tlačová konferencia šéfa ECB Maria Draghiho po zasadnutí banky, ktorá menovú politiku nezmenila. Draghi však opäť pripomenul, že inflačný tlak nie je presvedčivý a treba byť trpezlivý. Navyše znovu povedal, že úrokové sadzby sa budú zvyšovať ďaleko za horizontom ukončenia kvantitatívneho uvoľňovania, ktoré by mohlo nastať najskôr v lete 2018.

Komoditné trhy

Zlato si v ostatnom týždni pripisovalo zisk vďaka pretrvávaniu napätia okolo raketových testov Severnej Kórey a posunulo sa tak na viac ako 12-mesačné maximá. Rast zlata v minulom týždni prerušil jediný denný pokles v stredu, keď sa na trhoch začala objavovať konštruktívnejšia nálada ohľadom zvyšovania dlhového stropu USA. Dôvodom bola dočasná dohoda prezidenta Donalda Trumpa a demokratov, ktorá umožní obísť dlhový strop krajiny a poskytne tak 15,25 miliardy amerických dolárov na pomoc obetiam zasiahnutým hurikánom. Krok, s ktorým nesúhlasilo množstvo republikánov, tak opäť poukazuje na nejednotnosť republikánov, že aj napriek ich kontrole oboch komôr Kongresu nie je ľahké dosahovať zhodu pri hlasovaní.

Cena žltého kovu uzavrela poslednú obchodnú seansu s týždenným ziskom 1,6 percenta na 1 347 amerických dolároch za trójsku uncu. Ropa v minulom týždni profitovala z obnovy produkcie amerických rafinérskych spoločností, ktoré boli nečinné pre tropickú búrku Harvey, čo zatlačilo na dopyt po tejto komodite. V piatok však americký benchmark WTI odovzdal viac ako tri percentá zisku a severomorský Brent 1,3 percenta, keďže obchodníci sa opäť začali obávať obrovského hurikánu Irma, ktorý by mohol produkciu opäť ohroziť. Americkej rope WTI uškodili aj mierne vyššie ako očakávané zásoby v USA. Severomorský Brent nakoniec týždeň uzavrel so ziskom takmer dvoch percent na 53,8 dolára a cena WTI vzrástla o 0,4 percenta na 47,5 amerických dolárov za barel.

Devízové trhy

Dolár v minulom týždni zoslabol voči košu hlavných svetových mien vzhľadom na mix geopolitických rizík, ktoré otriasli trhmi. Investori sa pripravovali na vývoj a na smerovanie hurikánu Irma, ktorý mal v nedeľu dosiahnuť americké pobrežie a spolu s raketovými testami Severnej Kórey vyvolával nemalé obavy. Obchodníci navyše zatiaľ neveria ďalšiemu zvyšovaniu úrokových sadzieb v tomto roku ani presadeniu ekonomickej agendy Donalda Trumpa, ktorú ohrozuje rozpoltenosť republikánov. Navyše otázka dlhového stropu sa naďalej javí ako problematická.

Pozitívne na silu eura pôsobil aj fakt, že prezident ECB Mario Draghi nevyjadril prílišné znepokojenie z ostatného posilňovania meny. A silu eura nezastavila ani skutočnosť, že Draghi opäť zdôraznil, že inflačný tlak v eurozóne je nepresvedčivý a stále je potrebná značná menová akomodácia. Navyše americká ekonomika nerastie rýchlejšie ako európska, keďže v ostatných kvartáloch stratila svoj náskok, čo takisto podporuje silu eura. A k tomu investori začínajú po dlhom období dlhovej krízy a extrémne uvoľnenej menovej politiky opäť zvyšovať podiel eurových aktív vo svojich portfóliách, čo spôsobuje prítok kapitálu do eurozóny. Výsledkom bolo posun kurzu EUR/USD nad 120 dolárových centov k dvaapolročným maximám. Všeobecne nižší apetít po rizikových aktívach, naopak, prial bezpečne vnímaným menám, akými sú švajčiarsky frank alebo japonský jen, ktoré zosilneli voči euru o 0,7 percenta.