Stávkovanie a dostihy patria odjakživa k sebe. Tento fenomén plný vzrušenia, radosti a sklamania sa stal regulárnym priemyslom s celkovým celosvetovým ročným obratom sto miliárd USD. Podľa poslednej ročenky Medzinárodnej federácie dostihových autorít (IFHA) došlo k najväčšiemu medziročnému nárastu stávok v Brazílii, Argentíne a Venezuele .

Najviac peňazí sa vkladá do stávok v Japonsku , je to dvadsaťosem percent z tejto sumy. Tradičné „stávkarske“ krajiny ako Veľká Británia, USA, Austrália, Francúzsko a Hongkong tvoria polovicu celkového obratu na svete. Priemerná vyplatená odmena majiteľom víťazných koní je len sedem a pol percenta z tejto sumy.

V Českej republike majú dostihy pomerne bohatú históriu, no minulý režim spôsobil, že Česi výrazne zaostávajú v stávkovaní. Pritom vďaka Veľkej pardubickej, ktorá strháva pozornosť značnej časti krajiny, majú potenciál aspoň sa hlavným dostihovým veľmociam priblížiť. Napríklad v roku 2011 tvoril dosiahnutý objem stávok na Veľkú pardubickú rovno pri priehradkách stávkovej kancelárie len 5,5 mil. Kč , čo znamená, že pri priemernej návštevnosti tridsaťpäťtisíc divákov každý divák stavil iba 160 korún.
 

Na najväčších amerických dostihoch v Kentucky pritom dosiahol tento rok objem stavených prostriedkov 133 mil. USD , čo zodpovedá 900 dolárom na návštevníka. Na Melbourne Cup je štatistika podobná. V prípade Veľkej národnej v Liverpoole je priemerná stávka o dosť vyššia, ale to je hlavne vďaka neuveriteľne silnej tradícii tohto športu na Britských ostrovoch. Mimochodom, pri týchto dostihoch podáva každý tretí tiket žena.

Za desaťkorunáčku státisíce alebo Typy stávok

Základné typy stávok sú na svete v podstate rovnaké. V krajinách dostihových veľmocí majú podmienky pre stávkarov priaznivejšie, a to zásluhou veľkej konkurencie, takže spready sú nižšie, rovnako ako i poplatky za tikety. Aj ponuka variácií je pestrejšia. Základné typy stávok sa delia podľa stávok proti bookmakerom alebo proti ostatným stávkarom .

dostihy-stavky-original

Medzi klasické stávky proti stávkarským kanceláriám patria tieto druhy stávok: 

 • Na víťaza – ide o správne určenie víťaza dostihov. 
 • Na umiestnenie (víťaz – miesto) – stávka, keď tipujúci za polovicu vkladu tipuje určitého koňa na víťaza a za druhú polovicu vkladu na „miesto“. Pri siedmich koňoch v dostihoch sa za „miesto“ považuje, keď kôň dobehne do cieľa ako druhý, pri ôsmich a viacerých koňoch môže byť aj tretí. 
 • Stávka 1 až x , keď x môže byť až piate miesto. Ide o stávku, že kôň dobehne od prvého miesta až po x. pozíciu.
  Pole proti – táto stávka sa v Česku vypisuje zriedka, väčšinou len v dostihoch najvyššej kategórie. 
 • Staviť „pole proti“ znamená, že označený kôň nevyhrá. Je to de facto reverzná stávka proti „jasnému“ favoritovi.

Totalizátorový systém , keď stávkujúci nehrajú proti 
bookmakerovi , ale súperia medzi sebou navzájom , vymyslel v roku 1865 parížsky výrobca parfumov Pierre Oller na požiadanie svojho priateľa, majiteľa stávkovej kancelárie. Pri stávke na koňa sa prispôsobujú výplatné pomery (pre favoritov ide kurz dole, pre outsiderov hore), odpočíta sa poplatok („takeout“; zvyčajne 10 %).

Vďaka tomuto stávkovému systému môže nastať situácia, že keď jeden stávkujúci staví na koňa, ktorý vyhrá a na ktorého nikto iný nestavil, berie celý objem všetkých stavených prostriedkov. Môžu to byť aj stovky tisíc korún, pričom hodnota minimálnej stávky je desať korún. Za desať korún tak možno „brať“ aj státisíce.

 

Varianty v totalizátore sú

 • Malé poradie – tipujúci vyberá zo štartovej listiny dva kone a určuje ich poradie v cieli na 1. a 2. mieste. 
 • Veľké poradie – tipujúci vyberá zo štartovej listiny tri kone a určuje ich poradie v cieli dostihov na 1., 2. a 3. mieste.
 
dostihyii-original

Ako teda uzatvárať stávku?

Dostihy a burza cenných papierov majú dosť spoločného . Úlohu tu hrajú emócie , takže je nevyhnutné poznať psychológiu davu. Podobne ako na burze sa v dostihových stávkach pohybuje mnoho amatérov, začiatočníkov. Rovnako ako na burze treba dôkladne poznať prostredie, teda nielen kone, ale aj džokeja. Vidina rýchleho zbohatnutia zo dňa na deň je v tomto prostredí veľmi lákavá. Veď napríklad v roku 2009 vyhral liverpoolsku Veľkú národnú Mon Mome s kurzom 100:1

Existuje niekoľko všeobecných zásad , ktoré majú oba svety spoločné:


Stavené peniaze počítajte už vopred za stratené.

 •  
Majte straty pod kontrolou.
 •  
Nestavajte na každý dostih. 
 • 
Diverzifikujte riziko, nestavajte len na jedného koňa. 
 • 
Zaručený tip neexistuje. 
 • 
Sledujte dostihové štatistiky. 
 • 
Svoj prvý milión pravdepodobne na dostihoch nezarobíte.

 Konské dostihy sú krásny šport a stávkovanie im dodáva potrebnú „šťavu“. Jeden bez druhého nemôžu existovať. Skúste si niekedy nájsť čas a dostihy navštíviť, aby ste mohli na vlastnej koži zažiť, prečo táto spoločenská udalosť priťahuje stámilióny ľudí na planéte. Ak sa rozhodnete aj staviť, tak veľa šťastia, ale nezabudnite na slová spisovateľa Charlesa Bukowského, že „stávkovanie na kone vás môže zožrať zaživa“.

Prví a najúspešnejší

Karel Kinský bol prvý cudzinec, ktorému sa v 19. storočí podarilo vyhrať Veľkú národnú (bolo to v roku 1883) a jediné české meno na listine víťazov slávnych prekážkových dostihov. Kinský je dodnes jediným majiteľom, ktorého kone vyhrali Veľkú národnú i Veľkú pardubickú.

dostihyiii-original

Najúspešnejším českým džokejom je Filip Minařík . Okrem Česka a Nemecka dokázal zvíťaziť vo Francúzsku, Taliansku a Macau. Má za sebou vyše 1189 víťazstiev. Celkovo si pripísal dvadsať prvých miest v prestížnych grupových dostihoch, z toho štyri v najvyššej kategórii Gr. 1. Ďalej vyhral 33 dostihov kategórie listed. Najväčšími úspechmi sú nesporne triumfy na Cene Európy (Gonbarda, 2005) a Veľkej cene Badenu (Prince Flori, 2006).

Bodoval na vyše štyridsiatich pretekárskych dráhach. Šesťkrát v kariére sa mu podarilo vyhrať štyri dostihy za jeden deň, štyridsaťšesťkrát oslávil hetrik. Najprekvapujúcejší úspech si pripísal na konto 30. septembra 1998, keď sa na víťazstvo Salieriho vyplácal kurz 688:10. V tomto roku s prehľadom vedie belgický šampionát, kde vyhral už devätnásť dostihov, štyri výhry si pripísal aj vo Švajčiarsku a dve vo Francúzsku.

 

Článok je prevzaný z časopisu MAGNUS - magazín pre priateľov J&T BANKY , 4/2012.