S myšlienkou prišiel umelec Graham Short, ktorý sa špecializuje na miniatúrne rytiny. Jeho predchádzajúcim dielom bol portrét kráľovnej na špendlíkovej hlavičke. Predali ho za 100 000 libier.

Teraz v spolupráci s Galériou Tonyho Hugginsa-Haiga v meste Kelse upravil štyri nové päťlibrové bankovky. V roku 2017 je dvojsté výročie úmrtia Jane Austenovej a na každú bankovku preto vyryl päťmilimetrový portrét tejto spisovateľky. Pri portréte je zakaždým iný citát z jej diel a preto je každá bankovka unikátna.

Bank of England, ktorá nové plastové bankovky vydala, pritom uvádza, že pokreslenie, popísanie či iná úprava bankoviek je podľa zákona z roku 1928 ilegálna. Galéria však tvrdí, že s národnou bankou sa vopred skontaktovala a tá galériu uistila, že aj peniaze s doplneným Shortovým dielom budú stále platné. Otázkou je, či s nimi niekto bude chcieť zaplatiť. Po uvedení týchto bankoviek do obehu začiatkom decembra totiž ich cenu odhadovali na 20 000 libier, teraz sa už očakáva, že v prípade dražby by prekročila 50 000 libier.

Pri dražbe by pomohli

Uvedenie do obehu si galéria so Shortom starostlivo naplánovali. V každej časti Spojeného kráľovstva minuli jednu bankovku v bežnom obchode bez toho, aby o tom niekto v predajni vopred vedel. O celej veci informovali až potom, čo boli všetky v obehu. A potom sa začalo v Británii horúčkovité hľadanie.

Prípadných nálezcov vyzvali, aby sa obrátili na galériu; v prípade záujmu im pomôže bankovku vydražiť. Majiteľ galérie Tony Huggins-Haig povedal pre BBC, že v minulosti už vydražil viacero diel Grahama Shorta. Tentoraz však myšlienku aukcie bankoviek zavrhli, pretože chcú umenie dostať k širšiemu publiku. „Iba päť percent ľudí navštevuje galérie. Ako dostať umenie von a sprístupniť ho všetkým? Bankovky sa používajú všade a každý má šancu vyhrať,“ dodal Short.

Dve už majú

Ako prvá sa v polovici decembra našla päťlibrovka, ktorou Graham Short zaplatil za klobáskový a vajíčkový sendvič v kaviarni v Blackwoode vo Walese. Jej nová majiteľka, ktorá si želá zostať v anonymite, ju potom našla v peňaženke. Bankovku daruje svojej vnučke ako investíciu. Keď vnučka vyrastie, naloží s ňou, ako chce.

Druhá bankovka sa našla v Škótsku. Short ju minul v podniku neďaleko galérie v Kelse. Jej nový majiteľ však bankovku nezískal ako výdavok v obchode – bola priložená k vianočnému pozdravu. „Keď niekto otvoril pohľadnicu od blízkej osoby, bola tam. Odosielateľ pravdepodobne nevedel, akú bankovku posiela,“ povedal umelec. Aj v tomto prípade chce nový majiteľ ostať v anonymite a bankovku nemieni vydražiť.

„Neviem, či mám byť sklamaný, že ani jeden z nálezcov ju nemieni predať, lebo som chcel, aby mali na Vianoce nejaké peniaze. Ale to, že sú šťastní, keďže bankovky si môžu nechať, je tiež pekné,“ okomentoval to Short.

V obehu sú ešte dve – jedna v Severnom Írsku a druhou zaplatil umelec za zákusok v anglickom grófstve Leicestershire. Short sa priznal, že aj on starostlivo kontroluje výdavok v každom obchode a hrozí sa myšlienky, že by päťlibrovku našiel práve on. „To by bolo hrozné. Ľudia by hovorili, že to bol podvod!“ dodal.

Špeciálne bankovky

Už sa našli:

Sériové číslo AM32 885551 s citátom z Austenovej novely Emma: „Ak by som ťa miloval menej, možno by som o tom dokázal hovoriť viac.“

Sériové číslo AM32 88553 s citátom z novely Mansfield Park: „Veľký príjem je najlepším receptom na šťastie, o akom som kedy počula.“

Ešte sú v obehu:

Sériové číslo AM32 88552 s citátom z diela Pýcha a predsudok: „Mať rád tanec je určitý krok smerom k zamilovanosti.“

Sériové číslo AM32 88554 s citátom z diela Pýcha a predsudok: „Dúfam, že nikdy nespochybním, čo je múdre a dobré.“